Από την… Αμερική με αγάπη – Εθνική επιστροφή στις νίκες

ΦΩΤΟ ΝEWSPORTS.
Με πρωτεργάτες τους 3 Ελληνοαμερικανούς της, Καλάθη, Κουφό, Μπράμο η Εθνική επικράτησε με το άνετο 71-55 του Μαυροβουνίου, αποδεικνύοντας ότι η ήττα από τα Σκόπια ήταν μία κακή παρένθεση. Τα κακά νέα πάντως ήρθαν από το τελευταίο ματς του ομίλου αφού η Βοσνία νίκησε με 92-80 την Κροατία και έτσι η Ελλάδα θα πρέπει να κερδίσει στο τελευταίο της ματς τους Κροάτες για να μην περιμένει δώρα από τους Σκοπιανούς.
Δείτε το LIVE του αγώνα

Οι Τούρκοι σε… κατάσταση εκτάκτου ανάγκης

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 26-10 εξασφάλισαν τη νίκη που τόσο ήθελαν. Ο Κουφός με 19 πόντους, ο Καλάθης με 12 και 6 ασίστ αλλά και ο Μπράμος που έβαλε 4 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και έπαιξε καταπληκτική άμυνα, ήταν οι πρωταγωνιστές. Ο Φώτσης με 14 πόντους και ο Βασιλειάδης με 11 συμπλήρωσαν την πεντάδα των κορυφαίων της Εθνικής.

Η Ελλάδα επηρεασμένη από την ήττα-σοκ από τα Σκόπια ξεκίνησε άσχημα το ματς και βρέθηκε να χάνει με 8-2. Με ένα γρήγορο σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Κουφό πήρε το προβάδισμα και έκτοτε έλεγξε τον ρυθμό σε όλο το πρώτο μέρος.

Η άμυνα της ήταν εξαιρετική, ο Πέκοβιτς ήταν άποντος αλλά το πρόβλημα στην επίθεση δεν της επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να έχει προβάδισμα 3 πόντων (21-18).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά με το τρίποντο του Βασιλειάδη και το λέι απ του Καλάθη που έφεραν τη διαφορά στους 6 πόντους (20-26). Σε εκείνο το σημείο όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κόλλησε στην επίθεση και παρά τις καλές της άμυνες το μόνο που κατάφερε ήταν να διατηρήσει το προβάδισμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (32-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά αφού οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και έβγαλαν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς, ενώ φόρτωσαν και με φάουλ τους αντιπάλους τους. Με εκπληκτικό σερί 19-0 η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους (51-33).

Ο Κουφός σκόραρε όποτε ήθελε μέσα στην ρακέτα, ο Καλάθης μοίραζε εξαιρετικά και ο Βασιλειάδης προσέφερε πολύτιμες λύσεις από την περιφέρεια. Το καλύτερο δεκάλεπτο της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 58-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διεθνείς έκαναν συντήρηση δυνάμεων και απλά διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Το Μαυροβούνιο παρά τους 15 πόντους του Πέκοβιτς δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στο ματς και έτσι η Εθνική μας έφτασε στην τρίτη της νίκη.

Η Βοσνία έθεσε υποψηφιότητα για πρόκριση στην επόμενη φάση μετά τη νίκη της επί της Κροατίας με 92-80, ενώ η FYROM εξασφάλισε από νωρίς τη συμμετοχή της στη 12άδα με το 72-70 επί της Φινλανδίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-32, 41-58, 55-71

Μαυροβούνιο: Βούτσεβιτς 4, Γέρετιν 7, Σκεπάνοβιτς 5, Μπορίσοφ 6, Κουκ 4, Μπιέλιτσα 8, Ντραγκίσεβιτς 4, Πέκοβιτς 15 (7 ριμπ.), Ντάσιτς 2

Ελλάδα: Ξανθόπουλος 2 (3 ριμπ.και 4 λάθη), Μπουρούσης 2 (0/4 σουτ), Ζήσης 4 (0/7 σουτ και 3 ριμπ.), Βασιλειάδης 11 (3/6 τρίποντα) Καλάθης 12 (6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Φώτσης 14 (5 ριμπ.), Παπανικολάου 3 (1 κλέψιμο), Μαυροειδής (2 ριμπ.), Μπράμος 4 (2/9 σουτ, 9 ριμπ. και 3 κλεψίματα), Κουφός 19 (4 κοψίματα και 3 ριμπ.), Σλούκας (1 λάθος), Καϊμακόγλου (2 ριμπ.)