Αποκλείστηκε η Λίβερπουλ

Εκτός Τσάμπιονς Λιγκ η Λίβερπουλ, ΦΩΤΟ REUTERS

Η Λίβερπουλ αν και νίκησε την Ντέμπρετσεν με 1-0 έμεινε εκτός διοργάνωσης. Η Μπαρτσελόνα 2-0 την Ίντερ.

Οι “κόκκινοι” χάρη στο γκολ του Έν Γκονκ στο 4ο λεπτό πέρασαν νικηφόρα από την Ουγγαρία επί της Ντέμπρετσεν, ωστόσο δεν θα συνεχίσουν στο Τσάμπιονς Λιγκ αφού η Φιορεντίνα επικράτησε με 1-0 της Λιόν στο “Αρτέμιο Φράνκι”.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Μπαρτσελόνα που νίκησε με 2-0 την Ίντερ στο “ Καμπ Νου” και βρίσκεται με το ένα πόδι στους “16”. Τα γκολ για τους Καταλανούς πέτυχαν ο Πικέ στο 10΄ και ο Πέδρο στο 26΄. Νωρίτερα, για τον ίδιο όμιλο Ρουμπίν Καζάν και Ντιναμό Κιέβου έμειναν στο 0-0.

Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε η Ουνιρέα που επιβλήθηκε με 1-0 της Σεβίλλης στη Ρουμανία χάρη στο αυτογκόλ του Ντραγκουντίνοβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Αντίθετα, η Ρέιτζερς δεν θα συνεχίσει στην Ευρώπη μετά την ήττα στην Σκωτία από την Στουτγάρδη με 2-0.