13oC Αθήνα

Άργησε να “ξυπνήσει” ο Πανιώνιος

Δυσκόλεψε ιδιαίτερα το έργο του Πανιώνιου για πρόκριση στην επόμενη φάση του Εuro Cup μετά τη δεύτερη συνεχόμενη ευρωπαϊκή ήττα. Η ομάδα του Θανάσης Σκουρτόπουλου ηττήθηκε με 76-70 στο κλειστό του Ελληνικού από την Ζέλιονα Γκόρα και χρειάζεται σερί νικών για να μπει ξανά στο παιχνίδι.

Ο Πανιώνιος γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο Eurocup, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την πολωνική Ζιελόνα Γκόρα με 76-70. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου βρέθηκαν στο πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 42-23 και δεν κατάφεραν να σημειώσουν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στην διοργάνωση.

Οι Πολωνοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 23 πόντους (17-40), με τον Πανιώνιο να μειώνει στους πέντε δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς (59-64), χωρίς όμως να καταφέρει να αποφύγει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 23-42, 45-58, 70-76.

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν, Αθηναίου 7, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 8 (2), Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 16 (1), Παππάς 13 (2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 14.

Ζιέλονα Γκόρα (Ουβαλίν): Τζόουνς 7 (1), Στέβιτς 15, Λαπέτα 2, Λόπιτσιτς, Τσάνας 9 (1), Χόσλεϊ 14 (1), Χογκς 19, Τσεσνάουσκις 8 (1), Σρόκα 2.