14oC Αθήνα

ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ (LIVE)

Ο Άρης ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ ο οποίος τελείωσε με εννέα παίκτες το ματς. Σοβαρά επεισόδια πριν τον αγώνα.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 2-0. Πρωταγωνιστής ο Κάμπορα που σκόραρε δύο φορές.

90′ Δύο αλλαγές. Φωτάκης στη θέση του Μουσλίμοβιτς και ο Χαβίτο στη θέση του Κόκε.

88′ Ο Κάμπορα αποθεώνεται από τους οπαδούς κατά την αποχώρηση του. Ο Τζόνσον μπήκε στη θέση του.

85′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αραμπατζής πήρε τη θέση του Ίβιτς.

Κίτρινη κάρτα στον Χαλκιά για διαμαρτυρία.

80′ Κόκκινη κάρτα στον Βιεϊρίνια για μαρκάρισμα στον Κάλβο.

78′ Αποβλήθηκε ο Σνάουτσνερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

71′ Ευκαιρία για τον Άρη. Ο ΠΑΟΚ φαίνεται να έχει παραδοθεί στις διαθέσεις των κίτρινων.

67′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Νάστο Γκαρσία στη θέση του Πρίττα.

66′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία έδωσε τη θέση του στον Κουτσιανικούλη.

64′ Απίστευτο γκολ του Κάμπορα. Ο Αργεντινός έβαλε στην πλάτη τον Μαλεζά και με εκπληκτικό γυριστό σκόραρε.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα Χαβιέ Κάμπορα, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Άρης έχει κλείσει τους χώρους και δεν επιτρέπει στον ΠΑΟΚ να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Σηφάκη.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Σνάουτσνερ.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Μεριέμ

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Άρης – ΠΑΟΚ 1-0. Οι κίτρινοι ήταν καλύτεροι και δικαίως προηγούνται. Ένταση με τον Βιτόλο στο τέλος του ημιχρόνου που διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Σπάθα. Και ο Χαλκιάς διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητή.

43′ Μονοκόματο σουτ του Κάμπορα στην αγκαλιά του Χαλκιά.

42′ Μακρινό σουτ του Κάλβο πέρασε άουτ.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Κάμπορα.

22′ Γκολ ο Κάμπορα.  Με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ο Αργεντινός σημείωσε το 11ο τέρμα του φέτος.
Οι παίκτες του Άρη πανηγυρίζουν το γκολ του Κάμπορα, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

20′ Δοκάρι το πέναλτι του Κάμπορα.

Κίτρινη στον Κοντρέρας

19′ Πέναλτι για τον Άρη. Ανατροπή του Κόκε από τον Κοντρέρας.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Κόκε

12′ Επικίνδυνο φάουλ του Νέτο, μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

4′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία

Ο Άρης μπήκε δυνατά και έφτασε στα καρέ του Χαλκιά χωρίς να μπορέσει να ολοκληρώσει την προσπάθεια.

Σέντρα στον αγώνα

Καταπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του Άρη. Η νύχτα έγινε μέρα στο Κλεάνθης Βικελίδης. Δεν έχει προηγούμενο αυτό που έκαναν οι φίλαθλοι στις εξέδρες.

Η ένταση δεν έχει σταματήσει αφού και εντός γηπέδου δεν λείπουν τα παρατράγουδα. Αντικείμενα πέταξαν οι οπαδοί του Άρη στον Κώστα Χαλκιά, ενώ υβριστικά συνθήματα ακούστηκαν εις βάρος του Βιτόλο που επέστρεψε ως αντίπαλος στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Έντονος διαπληκτισμός μεταξύ φροντιστή του ΠΑΟΚ και σεκιούριτι του Άρη. Η παρέμβαση του Βρύζα απέτρεψε τα χειρότερα.

Απίστευτα πράγματα πριν την έναρξη του αγώνα. Η αστυνομία προχώρησε σε εκτεταμένη χρήση δακρυγόνων για να μπορέσει να απομακρύνει οπαδούς του Άρη που είχαν πολιορκήσει το πούλμαν που μετέφερε τους ανθρώπους της διοίκησης του ΠΑΟΚ.

Επίθεση δέχτηκε και το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή του Άρη. Έφτασε με σπασμένο παρμπρίζ στο Κλεάνθης Βικελίδης.

ΑΡΗΣ: (Εκτορ Ραούλ Κούπερ) Σηφάκης, Νετο, Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο, Νασούτι, Ναφτί, Πρίττας (67′ Νάτσο Γκαρσία), Κάλβο, Μεριεμ, Κόκε (90′ Χαβίτο), Κάμπορα (88′ Τζόνσον).

ΠΑΟΚ: (Φερνάντο Σάντος) Χαλκιάς, Σνάουτσερ, Λίνο, Μαλεζας, Κοντρέρας, Βιτόλο, Γκαρσία (66′ Κουτσιανικούλης), Σορλέν, Βιερίνια, Ίβιτς (85′ Αραμπατζής), Μουσλίμοβιτς (90′ Φωτάκης)