Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Αρχηγού απόντος η Εφές έκανε…πάρτι – Δεν πάλεψε ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είναι πολύτιμος για τον Παναθηναϊκό και όταν λείπει αυτό φαίνεται ακόμη περισσότερο. Χωρίς τον αρχηγό τους οι “πράσινοι” άφησαν την Εφές από την αρχή του ματς να ελέγξει τον ρυθμό και χάρη στους Μπράμο και Σχορτσανίτη έφυγαν με, μόνο, -14 (78-64) από την Πόλη.

Ο Παναθηναϊκός και κόντρα στην Ζαλγκίρις έπαιξε, ουσιαστικά, χωρίς τον αρχηγό του αφού ο Διαμαντίδης αγωνίστηκε ελάχιστα.

Αυτή τη φορά όμως δεν ήταν αν στη δωδεκάδα και οι υπόλοιποι δεν μπόρεσαν να βρουν χημεία. Από την αρχή του ματς άφησαν την Εφές να ανοίξει το ρυθμό, λάθος που είχε κάνει και ο Ολυμπιακός στο ματς της πρώτης φάσης, και η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφιο αριθμό.

Ο Μπράμος ήταν ο μόνος που έδειξε να το πιστεύει. Σημείωσε 12 από τους 17 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο και προσπάθησε να ξυπνήσει και τους υπόλοιπους.

Αυτό δεν συνέβη και όταν οι Τούρκοι έκλεισαν το σουτ του Μπράμου, ο Παναθηναϊκός δεν είχε εναλλακτικές λύσεις. Στο ημίχρονο η Εφές προηγήθηκε με 13 πόντους και στο τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου με 21 (64-43).

Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των γηπεδούχων, ο Σχορτσιανίτης νίκησε τους αντιπάλους του σε διαδοχικές φάσεις και έτσι η διαφορά μειώθηκε στους 14 (78-64).

Σχορτσιανίτης και Μπράμος ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν από τον Παναθηναϊκό. Ούκιτς και Μπανκς δεν μπόρεσαν σε καμία περίοδο του αγώνα να… μπουν στα παπούτσια του Διαμαντίδη και έτσι η ομάδα του Πεδουλάκη γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Top16.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-32, 64-43, 78-64

Αναντολού Εφές: Φάρμαρ 13 (3/5τρίπ.), Βούγιατσιτς 6, Ερντέν 9 (3κοψ.), Σιπ 8 (1/6δίπ., 2/4τρίπ., 6ρ., 3ασ.), Γκονλούμ 8 (2λ.), Σαβάνοβιτς 11 (1/1τρίπ.), Γκόρντον 12 (0/2τρίπ., 5ασ., 4κλ., 2λ.), Γκιουλέρ 5 (1/1τρίπ., 2λ.), Μπάρατς 6 (2κοψ.)

Παναθηναϊκός: Μπράμος 16 (3/4δίπ., 3/8τρίπ., 1/2β., 2ασ., 4λ.), Ματσιούλις 7 (1/2τρίπ., 5ρ., 3λ.), Καπόνο 10 (1/5δίπ., 2/7τρίπ., 2/2β., 4ασ.), Ούκιτς 4 (0/1τρίπ., 2λ.), Λάσμε 6 (2/8δίπ., 2/2β., 10ρ., 2λ.), Τσαρτσαρής, Γκιστ 6 (0/1τρίπ.), Μπανκς (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 3ασ.), Σχορτσανίτης 13 (4/9δίπ., 7/9β., 3ασ.)