Αντετοκούνμπο: Double – double ο Γιάνναρος με ρεκόρ [vid]

Αντετοκούνμπο
facebook.com/pg/milwaukeebucks

Για άλλη μια φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε αυτό που… έπρεπε για να φτάσουν οι Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη (109-102 στην έδρα των Σακραμέντο Κινγκς).

Μπορεί να αγχώθηκαν, αλλά οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο έφτασαν τελικά στη νίκη μέσα στην έδρα των Σακραμέντο Κινγκς (109-104).

Οι Μπακς έχασαν μια διαφορά 20 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο (!), αλλά ο Αντετοκούνμπο ήταν… ηγέτης σε άμυνα και επίθεση και τους βοήθησε να φτάσουν στο 12-9.

Στα 34 λεπτά που αγωνίστηκε, ο «Greek freak» έκανε double-double, με με 33 πόντους (8/13δ, 0/2δ., 17/22β.), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη. Άξιο αναφοράς, πως ο διεθνής άσος ευστόχησε στις 17 από τις 22 βολές που εκτέλεσε, κάτι που αποτελεί ρεκόρ καριέρας για εκείνον.

Από τους Κινγκς, ξεχώρισαν οι Ζακ Ράντολφ (22 π.), Μπάντι Χιλντ (19 π.) και Ντε Άαρον Φοξ (14 π.).

Όσον αφορά τον Κώστα Κουφό, δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιον πόντο στα 9 λεπτά της συμμετοχής του.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-25, 63-52, 88-76, 109-104

Στις αναμετρήσεις για το NBA που έγιναν τα ξημερώματα, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Πόρτλαντ-Νέα Ορλεάνη 116-123

Ντένβερ-Λ.Α. Λέικερς 115-100

Μιλγουόκι-Σακραμέντο 109-104

Κλίβελαντ-Μέμφις 116-111

Φιλαδέλφεια-Ντιτρόιτ 108-103

Μπρούκλιν-Ατλάντα 102-114

Ντάλας-Λ.Α. Κλίπερς 108-82