Τρίτη, 16 Απρ.

Αντετοκούνμπο: Ξανά ο κορυφαίος! Στα ίσια με Ρόκετς οι Μπακς [vids]

Πάλεψαν όσο μπορούσαν οι Μιλγούοκι Μπακς στο Χιούστον, αλλά υπέκυψαν στην κορυφαία ομάδα της σεζόν. Καλύτερος παίκτης τους ήταν και πάλι ο Αντετοκούνμπο.

Με ηγέτη τον Τζέιμς Χάρντεν (31π.)και άξιο συμπαραστάτη το Κρις Πολ (15π.) οι Ρόκετς επικράτησαν 115-111 και υποχρέωσαν τους Μπακς σε τρίτη συνεχή ήττα. Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που παραμένει σταθερά κορυφαίος (28π. με 10/22 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής) έπεσε στην 8η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Στη Νέα Υόρκη ο Καρμέλο Αντονι έπαιξε για πρώτη φορά ως αντίπαλος των Νικς, οι οποίοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και δεν κάνουν… χάρες! Ετσι, επικράτησαν 111-96 της Οκλαχόμα με τον «Μέλο» να αποθεώνεται από τον κόσμο αλλά να μην πετυχαίνει ούτε πόντο σε όλο το β΄ ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά, ο Μάικλ Μπίσλι κάλυψε το κενό του Πορζίνγκις και με το… παραπάνω, καθώς πέτυχε 30 πόντους.

Με νικητήριο καλάθι του Μάνου Τζινόμπιλι, οι Σαν Αντόνιο Σπερς επικράτησδαν 98-96 των Ντάλας Μάβερικς! Ακόμα και στα 40 του, ο Αργεντινός έχει την ικανότητα να κρίνει αγώνες κι αυτό έκανε, απέναντι στην παρέρα του (39χρονου) Ντιρκ Νοβίτσκι που είχε 19 πόντους με 8/13 σουτ!