Τετάρτη, 17 Απρ.

Ένα μικρό “ξέσπασμα” ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό στη Ρόδο

Ολυμπιακός

Ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να κοντράρει τον Ολυμπιακό μέσα στη Ρόδο. Ένα μικρό “ξέσπασμα” των “ερυθρόλευκων” όμως ήταν αρκετό για να πάει η νίκη στην ομάδα του Σφαιρόπουλου (72-54).

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το “Βενετόκλειο”, επικρατώντας με 72-54 του Κολοσσού Ρόδου σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ, ενώ κατά τη διάρκερια του παιχνιδιού αποβλήθηκε ο Παπαπέτρου που είχε μια στιγμή μεγάλης έντασης με τον Γεωργαλλή.

Ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και τα κατάφερε μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως ανέβασαν “στροφές”, πήραν τη νίκη και πλέον.. κοιτάζουν τον αγώνα με την Αρμάνι στο Μιλάνο.

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Στρέλνιεκς και Τόμπσον με 16 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις (0/7 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη σε 37 λεπτά), Τζόουνς 16 (8 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Πρόστραν 2, Γεωργαλής, Μπιλής, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Παπαδάκης, Ράιτ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1 (0/1 δίποντο, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 17 λεπτά), Στρέλνιεκς 16 (4/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ σε 19:52), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Γουίλτζερ 3 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 13:58), Τόμπσον 16 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Κολοσσού: 19/44 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (7 επιθετικά – 26 αμυντικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 14/28 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 41 ριμπάουντ (6 επιθετικά – 35 αμυντικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη