Πάλεψε ο Ολυμπιακός, αλλά… “Στοπ” από τη Ζαλγκίρις

Ολυμπιακός

Μπήκε στην τελευταία περίοδο με +5, αλλά ο Ολυμπιακός “μπλόκαρε” επιθετικά και η Ζαλγκίρις τον υποχρέωσε στην 4η του ήττα στην φετινή Euroleague (74-68). Μεγάλη εμφάνιση από Πάνγκος για τους Λιθουανούς (14 π. και 7 ασίστ) – 13 πόντους από τον Παπαπέτρου για την.. ταλαιπωρημένη ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Με 11 νίκες και 4 ήττες ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Euroleague ο Ολυμπιακός, που αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις πολλές του απουσίες και ηττήθηκε στην έδρα της Ζαλγκίρις με 74-68.

Πλέον, οι “ερυθρόλευκοι” περιμένουν να μάθουν αν θα πέσουν από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάτι που θα εξαρτηθεί από το τι θα κάνει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Παρασκευή (29/12) απέναντι στην Μπασκόνια στην Ισπανία. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετρά πλέον 10 νίκες, μία λιγότερη από τον Ολυμπιακό.

Πάνγκος και Μιλάκνις ήταν οι παίκτες που.. πλήγωσαν περισσότερο απ’ όλους τους Πειραιώτες, ολοκληρώνοντας το ματς με 14 π.. Παπανικολάου (11 π.), ΜακΛίν (9 π., 7 ριμπ.) και Τόμπσον (10 π., 8 ριμπ.) το.. προσπάθησαν για τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι…

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν… θετικότατο, με τον Σπανούλη να δίνει έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του και με δικό του τρίποντο να κάνει το +5 (7-12). Τα τρίποντα του Μιλάκνις όμως έφεραν το ματς στα ίσα στα μισά της περιόδου, ενώ ο Μίτσιτς έδωσε στην Ζαγκίρις το πρώτο της προβάδισμα (14-12 στα 3;44”). Παπανικολάου και Παπαπέτρου ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά οι Μίτσιτς και Καβαλιάουσκας “χτύπησαν” μέσα στη ρακέτα την ομάδα του Σφαιρόπουλου και έστειλαν τους γηπεδούχους στο +3 του πρώτου δεκαλέπτου (22-19).

Ο Γιασικεβίτσιους δεν εμφανίστηκε στη συνέχεια ικανοποιημένος από την αμυντική λειτουργία της Ζαλγκίρις. Ο ΜακΛιν ανέλαβε… δράση (ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 8 πόντους), ενώ το τρίποντο του Στρέλνιεκς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (25-27).

Οι Λιθουανοί ακολούθησαν στο σκοράρισμα τους “ερυθρόλευκους” με τους Ντέιβις και Πάνγκος (8 και 7 πόντους αντίστοιχα), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση (στο… παιχνίδι μπήκε και ο Ρόμπερτς που έφτασε τους 5 πόντους) και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (38-38). Άξιο αναφοράς, πως οι Πειραιώτες έφτασαν τα 10 λάθη στο 20λεπτο, ενώ είχαν 4 στα 11 τρίποντα.

Με ένα σερί 4 πόντων από τον Γιανκούνας στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ζαλγκίρις κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ (40-38). Ο Μιλάκνις προκάλεσε σημαντικά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να.. ξεφύγουν, δεν δέχθηκε καλάθι μετά το 48-44 στο σκορ και με ένα σερί 9-0 κατάφερε να πάει στο στην τελευταία περίοδο προηγούμενος (48-53).

Ο Γιανκούνας “χτύπησε” και πάλι στα πρώτα λεπτά, έγινε… διψήφιος και έφερε την ομάδα του στο +1 (52-53). Τα μακρινά σουτ μπήκαν στη συνέχεια από τους Λιθουανούς, με την Ζαλγκίρις να βάζει 3:33” πριν τη λήξη του ματς 17 πόντους και να δέχεται 5 (65-58). Ο Ολυμπιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια, αλλά εκεί που η μπάλα.. έκαιγε δεν τα κατάφερε κι έτσι έφυγε ηττημένος από το Κάουνας με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-38, 48-53, 74-68

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Πάνγκος 14 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Τουπάν, Γιανκούνας 12 (5/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 14 (4/7 τρίποντα), Μίτσιτς 11 (1 τρίποντα, 4/4 βολές), Ουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9 (5/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Τολιόπουλός, Παπαπέτρου 13 (1/4 τρίποντα), Σπανούλης 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Στρέλνιεκς 8 (1/7 τρίποντα), Παπανικολάου 11 (2/3 τρίποντα), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Ουίλτζερ, Τόμπσον 10 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Ζάλγκιρις: 74 πόντοι, 18/38 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 11/16 βολές, 23 (20-3) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 68 πόντοι, 14/27 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 27 (21-6) ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 τάπες.