Πέμπτη, 18 Απρ.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Ντένμον και Λοτζέσκι “εκτέλεσαν” τον Δικέφαλο του Βορρά!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά τον διασυρμό από την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ “ξέσπασε” στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας εντός έδρας του Δικέφαλου του Βορρά με 89-74, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στον ΠΑΟΚ μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε τέρμα το γκάζι, φτάνοντας άνετα στη νίκη. Ένα τρίποντο ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους “πράσινους” για να “καθαρίσουν” τους Θεσσαλονικείς και να κάνουν το 2/2 στη Stoiximan.gr Basket League.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντένμον με 17 πόντους με τον Λοτζέσκι (14π.) και τον Καλάθη (11π., 12ασ.) να τον ακολουθούν σε απόδοση. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Ντίλαρντ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 17 (5/8 τρίπ.), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3/4 τρίπ.), Καλάθης 11 (4/11 σουτ, 4 ριμπ., 12 ασ.), Σίνγκλετον 4 (1/6 σουτ), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5 (1/6 σουτ), Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2).
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 22 (2), Κλάσεν 3 (1/5 σουτ, 1/4 βολές, 7 ριμπ.), Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Τζόουνς 11 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11 (2/7 δίπ., 7/7 βολ., 11 ριμπ.), Καρράς, Τσόχλας 1, Καραμανώλης, Τρις 7 (2).