Champions League: Τεράστιο βήμα πρόκρισης για ΑΠΟΕΛ και Λίβερπουλ! [vids]

apoelfc.com.cy

Νίκες που τους έφεραν κοντά στην κλήρωση των ομίλων του Champions League πήραν ΑΠΟΕΛ και Λίβερπουλ, μετά τις πρώτες τους αναμετρήσεις με Σλάβια Πράγας και Χόφενχαϊμ αντίστοιχα, για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Έτοιμος να μπει για 4η φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Champions League είναι ο ΑΠΟΕΛ, μετά τη «καθαρή» νίκη επί της Σλάβια Πράγας με 2-0 μέσα στο ΓΣΠ.

Η καλή βραδιά φάνηκε από … νωρίς για την ομάδα του Γιώργου Δώνη, αφού σ το στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό σκορ! Μόλις στο 2’ ο Ντεκαμάργκο άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ ακολούθησε οκτώ λεπτά αργότερα  η «έμπνευση» του Αλωνεύτη και το φανταστικό 2-0.

Σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Χόφενχαϊμ με 2-1 πήρε η Λίβερπουλ, κάνοντας έτσι αποφασιστικό βήμα για την επιστροφή της –μετά από δυο χρόνια- στους ομίλους του Champions League.

Oι «ρεντς» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά τα… χρειάστηκαν στο 10’, όταν οι Ολλανδοί κέρδισαν πέναλτι. Η τραγική όμως εκτέλεση του Κράμαριτς ήταν εύκολη υπόθεση για το Μινιολέ.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 35’ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ, ενώ στο 74’ ο νεοεισελθόντας Μίλνερ σέντραρε, η μπάλα άλλαξε πορεία σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα του Μπάουμαν για το 0-2! Η Χόφενχαϊμ κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 1-2 με τον Ουτ.