Πέμπτη, 18 Απρ.

Δύσκολα η Ρόμα, ισοπαλία για Μίλαν

Ο Στέφανο Οκάκα πανηγυρίζει με τον Ντε Ρόσι το νικητήριο γκολ της Ρόμα
Ο Στέφανο Οκάκα πανηγυρίζει με τον Ντε Ρόσι το νικητήριο γκολ της Ρόμα, ΦΩΤΟ REUTERS
Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League πήρε αγχωτική νίκη με 2-1 σε βάρος της Σιένα, ενώ η Μίλαν “αποχαιρέτισε” αρκετές από τις ελπίδες της για τον τίτλο μετά την ισοπαλία 1-1 με την Λιβόρνο.
Το σκορ στο “Ολίμπικο” άνοιξε ο Ρίισε στο 29ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Βεργκασόλα στο 41ο λεπτό της αναμέτρηςης. Οι “Ρωμαίοι”…λιγοψύχησαν μέχρι να έρθει η λύτρωση με το γκολ του Οκάκα στο 88ο λεπτό. Εκτός αποστολής της Σιένα ήταν ο Αλέξανδρος Τζιόλης..
Στο Μιλάνο, η Μίλαν προηγήθηκε με τον Αμπροζίνι στο 44ο λεπτό, αλλά η Λιβόρνο ισοφάρισε στο 53’ με τον Λουκαρέλι και απέσπασε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι πιθανότητες των “ροσονέρι” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος περιορίστηκαν. Μίλαν και Ρόμα ισοβαθμούν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και υπολείπονται 8 πόντων της πρωτοπόρου Ίντερ.