Είπαν “ΟΧΙ” στα γκολ – Ολοταχώς για αρνητικό ρεκόρ

Η 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας είναι πιθανό να μείνει στην ιστορία αφού αν στα σημερινά ματς δεν μπουν 3 γκολ τότε θα έχουμε νέο αρνητικό ρεκόρ παραγωγικότητας.

Με 4 λευκές ισοπαλίες και 4 γκολ σε σύνολο 6 ματς κανείς δεν μπορεί να αισθάνεται χαρούμενος για το θέαμα που είδε στους αγώνες του Σαββατοκύριακου.

Για να βρει κάποιος αντίστοιχη αγωνιστική πρέπει να πάει την περίοδο 2008-09 όταν στην 16η αγωνιστική είχαν σημειωθεί 6 γκολ σε 8 ματς, ενώ όπως και τώρα υπήρχαν 4 αγώνες που έληξαν 0-0.

Για να μην υπάρξει αρνητικό ρεκόρ θα πρέπει στα ματς ΟΦΗ – Παναθηναϊκός και Άρης – Ολυμπιακός να μπουν τουλάχιστον τρία τέρματα.

Έξι γκολ σε μία αγωνιστική είχαν μπει και την περίοδο 1969-70, στην 27η αγωνιστική, όμως τότε το ματς της Παναχαϊκής με τον Πανιώνιο δεν είχε γίνει, με τους Νεοσμυρνιώτες να το κερδίζουν στα χαρτιά.