Έμεινε με 10 παίκτες και…έγινε η γνωστή Μπάρτσα (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να μείνει για πρώτη φορά μετά από 2 χρόνια στο Καμπ Νου με δέκα παίκτες για να ανεβάσει στροφές και να επικρατήσει με 3-1 της Χιχόν.

Μπορεί οι ελπίδες για τον τίτλο να είναι περιορισμένες, όμως οι Καταλανοί είναι αποφασισμένοι να τις διεκδικήσουν ως το τέλος.

Κόντρα στη Χιχόν ο Γκουαρντιόλα επέλεξε να αφήσει εκτός τον Μέσι για να ξεκουραστεί και η Μπαρτσελόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν μέτρια ως κακή. Κατάφερε πάντως να προηγηθεί με το τέρμα του Ινιέστα στο 42′.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για τους Καταλανούς. Ο Πικέ αποβλήθηκε στο 46′ και 3 λεπτά μετά ο Μπαράλ ισοφάρισε. Η Μπαρτσελόνα έχει δεχτεί γκολ σε όλα τα εντός έδρας ματς μέσα στο 2012, ενώ από την αρχή της σεζόν μέχρι το τέλος του 2011 είχε 12 συνεχόμενα ματς χωρίς να δεχτεί τέρμα.

Η αποβολή και η ισοφάριση ξύπνησαν τους Καταλανούς που έκλεισαν τη Χιχόν και κατάφεραν στο 79′ με το πανέμορφο τέρμα του Κεϊτά να προηγηθούν εκ νέου. Ο Τσάβι 2 λεπτά πριν το τέλος του ματς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Μαγιόρκα – Οσασούνα 1-1 (71’ Ενσούε – 45’ Θεχούδο)
Χετάφε – Μάλαγα 1-3 (42’ Κάστρο – 57’ Ελιζέου, 82’ Τουλαλάν, 90’+1’ Καθόρλα)
Ράγιο Βαγιεκάνο – Ρασίνγκ Σανταντέρ 4-2 (45’, 64’ Μίτσου, 67’ Ταμούδο, 73’ Πίτι – 9’ Τορεχόν, 28’ Κόλσα)
Μπαρτσελόνα – Σπόρτινγκ Χιχόν 3-1 (42’ Ινιέστα, 79’ Κεϊτά, 88’ Τσάβι – 49’ Μπαραλ)