Επέστρεψε από την… κόλαση με Σπανούλη, Πρίντεζη ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν από τον… λήθαργο του πρώτου ημιχρόνου, όταν και βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους από την Φενέρμπαχτσε και με εξαιρετική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα με 81-74.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς ξεκίνησαν πολύ άσχημα τον αγώνα, με κακές επιλογές στην επίθεση και χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο μέρος είχαν 1/11 τρίποντα ενώ σημείωσαν μόλις 26 πόντους. Έτσι βρέθηκαν να χάνουν με 11 από την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εμφανίστηκε ένας διαφορετικός Ολυμπιακός στο παρκέ του ΣΕΦ. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και με καλύτερη συμπεριφορά στην άμυνα. Ο Πρίντεζης έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης με 2 συνεχόμενα τρίποντα, ο Σπανούλης σκόραρε και μοίραζε ασίστ και το νερό είχε μπει στο αυλάκι.

Στο τέτατρτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν στο σκορ τους Τούρκους αλλά δεν μπόρεσαν να ανοίξουν τη διαφορά. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης κρίθηκαν τα πάντα. Ο Ολυμπιακός είχε το +4 αλλά ο Ούκιτς 14 δεύτερα πριν το τέλος μείωσε στους δύο. Το λάθος στην επαναφορά του Κατσίβελη δεν στοίχισε αφού τον μιμήθηκε ο Μπογκντάνοβιτς και έστι ο Ολυμπιακός που ήταν εύστοχος στις βολές έφτασε στο 81-74 και στην πρώτη του φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-37, 53-54, 81-74

Ολυμπιακός: Χάινς 10(4/5 σουτ), Λούκας 2, Άντιτς 5 (1/12 σουτ, 12 ριμπάουντ), Σπανούλης 22 (6/13 σουτ, 8/8 βολές, 7 ασίστ), Κέσελ 2 (0/4 τρίποντα), Παπαδόπουλος 6 (3/6 σουτ, 4 λάθη), Γκετσεβίτσιους 13 (1), Πρίντεζης 21(5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Κατσίβελης, Μάντζαρης

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ: Ούκιτς 13 (1), Γιέρελς 9(1), Ονάν 3, Πεκέρ 2, Γκιστ 14(6 ριμπάουντ), Σαβάς 6, Σεφολόσα 17(6/9 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μπογντάνοβιτς 2, Πρέλτζιτς 8 (7 ασίστ)