11oC Αθήνα

Έπιασε κορυφή η Μπάγερν

Οι Βαυαροί συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους
Οι Βαυαροί συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους, ΦΩΤΟ REUTERS

Η ομάδα του Φαν Χάαλ επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Βόλφσμπουργκ και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Λεβερκούζεν στο Μπόχουμ, πιάνοντας την στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στην Βόλφσμπουργκ και πέρασε ένα άνετο απόγευμα με τους Ρόμπεν, Βαν Μπούιτεν και Ριμπερί να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Γκραφίτε.

Την πρώτη της απώλεια μετά από 4 σερί νίκες είχε η Λεβερκούζεν που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Μπόχουμ και απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντερτιγιόκ στο 45΄, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ντέντιτς στο 68΄.

Με απώλεια συνέχισε και η τρίτη του βαθμολογικού πίνακα, Σάλκε που έμεινε στο 0-0 με την Φράιμπουργκ, έγινε στην Κολωνία με το Αμβούργο να προηγείται με 1-3 μέχρι το 75ο λεπτό και στη συνέχεια να ισοφαρίζεται.