Επιτέλους νίκη για Γιούβε

Ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο πανηγυρίζει το πρώτο από τα δύο γκόλ του
Ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο πανηγυρίζει το πρώτο από τα δύο γκόλ του, ΦΩΤΟ REUTERS

Μετά από πέντε αγώνες χωρίς νίκη η ομάδα του Τορίνο επικράτησε 3-2 της Τζένοα. Βαθμολογική ανάσα για Λάτσιο.

Το σκορ άνοιξε για τη Τζένοα στο 16ο λεπτό ο Μάρκο Ρόσι και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Αμάουρι στο 41′. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Ντελ Πιέρο σημείωσε το 2-1 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Τζένοα ισοφάρισε με τον Ρόσι στο 63΄ και το τελικό Γιουβέντους-Τζένοα:3-2 διαμόρφωσε ο Ντελ Πιέρο στο 78’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Αυτή είναι η πρώτη νίκη της “Γίουβε” με τον Αλμπέρτο Τζακερόνι στον πάγκο της.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Λάτσιο με 2-0, επί της Πάρμα, που βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων της 24ης αγωνιστικής της Σέριε Α:

Κάλιαρι-Μπάρι 3-1 (13′ Κόντι, 30′ Νενέ, 53′ Κόσου – 52′ Σ. Μαζιέλο)
Κατάνια-Αταλάντα 0-0
Κιέβο-Σιένα 0-1 (75′ Ρετζινάλντο)
Γιουβέντους-Τζένοα 3-2 (42′ Αμάουρι, 61′, 78′ Πέν. Ντελ Πιέρο – 16′, 62′ Ρόσι)
Λιβόρνο-Μπολόνια 0-1 (22′ Ντι Βάιο)
Πάρμα-Λάτσιο 0-2(68′ Στεντάρντο, 89′ Σάρατε)