“Έσβησε” το όνειρο, Ελλάδα – Αργεντινή 0-2

ΦΩΤΟ REUTERS

-To NewsIt σας μετέδωσε λεπτό προς λεπτό την κρίσιμη αναμέτρηση με την Αργεντινή
– Έμεινε ζωντανή στο όνειρο για 77 λεπτά η Εθνική
– Αποκλειστικές ΦΩΤΟ και βίντεο
– Νιγηρία – Νότιος Κορέα 2-2

ΤΕΛΙΚΟ 0-2

90+1 Μακρινό σουτ του Αβραάμ Παπαδόπουλου, διώχνει δύσκολα ο Ρομέρο.

89΄ΓΚΟΛ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Νέα φανταστική προσπάθεια από τον Μέσι. Ο Τζόρβας έδιωξε στο πρώτο σουτ αλλά στη συνέχεια ο Παλέρμο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

86΄ΔΟΚΑΡΙ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Εκπληκτική προσπάθεια από τον Μέσι που κάνει το δυνατό σουτ και το δοκάρι σώζει την Εθνική.

80΄ Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Παλέρμο στη θέση του Μιλίτο.

78΄ΓΚΟΛ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ. Μετά το κόρνερ η κόντρα ευνόησε τον Ντεμικέλις ο οποίος από κοντά με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

77΄ Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Παστόρε στη θέση του Αγκουέρο.

76΄ Κίτρινη κάρτα στον Μπολάτι για μαρκάρισμα στον Παπασταθόπουλο.

75΄ Ασυννενοησία ανάμεσα σε Τζόρβα και Μόρα που παραλίγο να στοιχίσει το αυτογκόλ.

Η αγωνία χτυπάει κόκκινο αφού όλα είναι ανοιχτά.

ΓΚΟΛ Η ΝΙΓΗΡΙΑ, ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΑΓΙΕΓΚΜΠΕΝΙ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΝΙΚΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΕΡΝΑΕΙ!

70΄Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Μπολάτι σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή αλλά ο Τζόρβας κάνει την επέμβαση του αγώνα.

69΄ Ευκαιρία για την Αργεντινή. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τζόρβας.

Απίστευτη ευκαιρία για τη Νιγηρία με τον Αγιεγκμπένι να στέλνει την μπάλα άουτ από το μισό μέτρο σε κενή εστία!!!

63΄ Αλλαγή για την Αργεντινή. Ο Ντι Μαρία στη θέση του Μάξι Ροντρίγκεζ.

60΄Καλή στιγμή για την Εθνική. Ο Σαμαράς κάνει την ατομική προσπάθεια αλλά το σουτ φεύγει ψηλά άουτ.

58΄Ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Κλεμέντε Ροντρίγκεζ σουτάρει μετά από ατομική προσπάθεια  η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα.

54΄ Δύο αναγκαστικές αλλαγές για την Εθνική! Ο Νίνης στη θέση του Κατσουράνη και ο Πατσατζόγλου στη θέση του Τοροσίδη.

ΑΣΧΗΜΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΑΝ. Η Ν. ΚΟΡΕΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΦΑΟΥΛ ΤΟΥ ΠΑΡΚ.

48΄Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνικη. Ο Σαμαράς βγήκε σε θέση τετ α τετ, ευνοήθηκε από την κόντρα αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρομέρο.

Ο Τοροσίδης πάει στο κέντρο και ο Σπυρόπουλος αριστερό μπακ.

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου. Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Σπυρόπουλος στη θέση του Καραγκούνη!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0 (65%-35% υπέρ της Αργεντινής είναι η κατοχή της μπάλας ενώ οι παίκτες του Μαραντόνα έχουν κάνει 8 τελικές προσπάθειες έναντι μηδενός της Ελλάδας).

45΄ Νέα καλή στιγμή για την Αργεντινή με τον Τζόρβα να λέει “όχι” στο ψιλοκρεμαστό σουτ του Μέσι.

45΄Ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Μάξι Ροντρίγκεζ σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Τζόρβας διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

“Άφαντος” ο Μέσι μετά από 40 λεπτά αγώνα χάρη στο εξαιρετικό μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου

ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΝΟΤΙΟΣ ΚΟΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΙ ΓΙΟΥΝΓΚ ΣΟ, ΕΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ Η ΝΙΓΗΡΙΑ ΕΙΧΕ ΔΟΚΑΡΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΥΤΣΕ.

32΄ Ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Αγκουέρο γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά την σέντρα του Μιλίτο και η πρόβολή του Βύντρα σώζει την Εθνική αφού ο Τζόρβας ήταν εξουδετερωμένος.

30΄Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη για μαρκάρισμα στον Αγκουέρο.

25΄Η ελληνική ομάδα αδυνατεί να κρατήσει την μπάλα στον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα τα ποσοστά κατοχής της μπάλας να παραμένουν σε συντριπτικά για την Αργεντινή επίπεδα.

19΄ Δυνατό μακρινό σουτ του Βερόν και πάλι σε ετοιμότητα ο Τζόρβας, διώχνει σε κόρνερ.

18΄Ευκαιρία για την Αργεντινή. Ο Αγκουέρο με προσωπική ενέργεια φτάνει απέναντι από τον Τζόρβα, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

17΄ Ακόμα δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση στο παιχνίδι.

ΓΚΟΛ Η ΝΙΓΗΡΙΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΥΤΣΕ. ΕΑΝ ΛΗΞΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΝΕΤΑΙ. ΣΦΥΡΑ ΤΟ!!!

10΄ 83% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Αργεντινής!

Στο μισό γήπεδο η Εθνική ομάδα μετά από 7 λεπτά που απουσιάζουν οι καλές στιγμές.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αναλαμβάνει το δύσκολο έργο της εξουδετέρωσης του Μέσι, ενώ ο Τζιώλης πέφτει πάνω στον Βερόν.

Έναρξη αγώνα. Στη σέντρα η Ελλάδα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ, 5-4-1): Τζόρβας, Μόρας, Βύντρα, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Κυργιάκος, Τοροσίδης, Κατσουράνης, Τζιόλης, Καραγκούνης, Σαμαράς.

Αργεντινή (Ντιέγκο Μαραντόνα, 4-3-1-2): Ρομέρο, Οταμένδι, Μπουρντίσο, Ντεμικέλις, Κλ. Ροντρίγκες, Μάξι Ροντρίγκες, Βερόν, Μπολάτι, Μέσι, Αγκουέρο, Μιλίτο.

Στάδιο: “Πίτερ Μοκάμπα”, Πολοκουάνε
Διαιτητής: Ρασβάν Ιρμάτοφ (Ουζμπεκιστάν)

Αποστολή, Νότιος Αφρική: Θωμάς Αγγέλου

Τα σενάρια για την πρόκριση της Εθνικής

21:29 Ο Εθνικός Ύμνος της Αργεντινής.

21:28 Ο Εθνικός Ύμνος της Ελλάδας.

21:26 Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το NewsIt σας μεταφέρει το κλίμα έξω από το “Πίτερ Μοκάμπα”

21:04 Οι διεθνείς στο καθιερωμένο ζέσταμα.

20:44 Φανταστική η ατμόσφαιρα μέσα στο γήπεδο

20:35 Ο Κάρλος Τέβεζ πάτησε το χορτάρι του “Πίτερ Μοκάμπα”, όχι όμως και η μικρή του κόρη…

20: 33 Αρκετοί φίλαθλοι έχουν πάρει τις θέσεις τους στις κερκιδές ενώ οι Έλληνες έχουν αρχίσει ήδη να κερδίζουν την “μάχη”.

20:27 Βαμμένα… μπλε μυαλά

ΦΩΤΟ NEWSIT

20:19 Οπαδοί και των δύο ομάδων έξω από το γήπεδο

ΦΩΤΟ NEWSIT

20:13 Αρκετοί Έλληνες φίλαθλοι έξω από το “Πίτερ Μοκάμπα” στο Πολοκουάνε… ζεσταίνονται λίγο πριν την μεγάλη αναμέτρηση.