Η ανατροπή της χρονιάς για την Μίλαν με Μπόατενγκ(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.
Αν και βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο ημίχρονο, η πρωταθλήτρια Ιταλίας κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Λέτσε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόατενγκ που σημείωσε χατ-τρικ.
Ο Μάτρι ήταν… κύριος αλλά δεν έφτανε (VIDEO)

Ο Γκανέζος με γερμανικές ρίζες μέσος, μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και μέσα σε 14 λεπτά σημείωσε εκπληκτικό χατ-τρικ που επέτρεψε στη Μίλαν να γυρίσει από την… κόλαση και να ισοφαρίσει το ματς κόντρα στη Λέτσε.

Ο Γέπες με κεφαλιά στο 83′ ολοκήρωσε την επική ανατροπή των ροσονέρι που είχαν βρεθεί να χάνουν με 3-0 στο πρώτο μέρος.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Μίλαν η οποία πλέον έφτασε στους 11 βαθμούς, μόλις δύο πίσω από την Γιουβέντους.

Η Ουντινέζε πήρε εύκολη νίκη με 3-0 επί της Νοβάρα και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ίντερ σκόραρε για πρώτη φορά στο Μεάτσα και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο ματς που έριξε την αυλαία της αγωνιστικής η Λάτσιο νίκησε εκτός έδρας την Μπολόνια με 2-0, με τον Σισέ βασικό αλλά και πάλι μακριά από τα γκολ.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής της Serie A:

Φιορεντίνα-Κατάνια 2-2 (20’, 62’ Γιόβετιτς – 43’ Ντελβέκιο, 82’ Λόπεζ)
Γιουβέντους-Τζένοα 2-2 (6’, 58’ Μάτρι – 31’ Ρόσι, 85′ Καράτσολο)
Λέτσε – Μίλαν 3-4 (4′ Τζιακομάτζι, 30′ πεν. Όντο, 37′ Γκροσμύλερ – 49′, 55′, 63′ Μπόατενγκ, 83′ Γέπες)
Ίντερ – Κιέβο 1-0 (34′ Τιάγκο Μότα)
Κάλιαρι – Νάπολι 0-0
Ουντινέζε – Νοβάρα 3-0 (33΄, 49′ Ντι Νατάλε, 39′ Ντομίτζι)
Πάρμα – Αταλάντα 1-2 (80′ Βαλντές – 55′, 58′ Μάξι Μοράλες)
Ρόμα – Παλέρμο 1-0 (8′ Λαμελα)
Σιένα – Τσεζένα 2-0 (9′ Γκονζάλες, 53′ Καλάιο)
Μπολόνια – Λάτσιο 0-2 (23′ αυτ. Ακουαφρέσκα, 48′ Λούλιτς)