Παρασκευή, 29 Μαρ.

Η…αντεπίθεση δεν πέτυχε – Δεύτερη ήττα για ΠΑΟ απ’την Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός παίζει την Πέμπτη στη Nokia Arena τον “τελικό” του, αφού μετά την ήττα του με 65-62 στο τρίτο ματς της σειράς θέλει μόνο νίκη για να επιστρέψει στη διεκδίκηση πρόκρισης.

Οι πράσινοι ήταν κάκιστοι στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψαν στην Μακάμπι να πάρει διαφορά 15 πόντων, αλλά ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο 20λεπτο και διεκδίκησαν τη νίκη. Το άστοχο τρίποντο του Καλάθη στην τελευταία επίθεση του ματς δεν τους έδωσε τη δυνατότητα να πάνε τον αγώνα στην παράταση.

Η ατμόσφαιρα στη Νόκια Αρίνα βοήθησε τους παίκτες του Μπλατ να ξεκινήσουν πολύ δυνατά στο ματς. Με σερί 10-0 οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και την διατήρησαν μέχρι τη λήξη του. Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση, έκανε 5 λάθη έναντι κανενός της Μακάμπι και βρέθηκα από νωρίς να κυνηγά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι μπήκαν πιο προσεκτικοί και με σερί 5-0 πλησίασαν στους 6 (26-20). Τα λάθη όμως δεν τους επέτρεψαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (41-26) με τη Μακάμπι να βρίσκει πόντους από πολλούς παίκτες. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους Ισραηλινούς να προηγούνται 41-28.

Βουγιούκας και Περπέρογλου βοήθησαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και η διαφορά έπεσε στους 7 (43-36). Οι πράσινοι είχαν επιστρέψει για τα καλά στο ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -6 (50-44).

Η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε πνοή στους παίκτες του Ομπράνοβιτς, ο Διαμαντίδης βρήκε ρυθμό την επίθεση και ο αγώνας έγινε ντέρμπι.

Στο τελευταίο λεπτό κρίθηκαν τα πάντα. Ο Σμιθ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του η οποία είχε φάουλ να δώσει και τα χρησιμοποίησε σωστά. Ο Καλάθης με λέι απ μείωσε στον 1 αλλά ο Χένρτιξ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στην επίθεση των Ισραηλινών και έγραψε το 65-62.

Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά το σουτ τριών πόντων του Καλάθη ήταν άστοχο.
Πλέον ο αγώνας της Πέμπτης είναι τελικός για τον Παναθηναϊκό αφού αν χάσει θα αποχαιρετήσει την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-28, 50-44, 63-60

Μακάμπι: Παπαλουκάς (4 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 λάθος), Χέντριξ 9 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (4/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Μπλου 8 (2/2 τρίποντα), Ελιγιάχου 8 (4/6 σουτ), Πνίνι 2, Μπερνστάιν 3 (1), Οχαγιόν 12 (5/11 σουτ, 6 ασίστ), Σχορτσανίτης 8 (3/4 σουτ), Λάνγφορντ 4 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Περπέρογλου 6 (3/5 σουτ), Μπατίστ 13 (4/8 σουτ, 6 ριμπάουντ), Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Βουγιούκας 11 (4/5 σουτ), Καλάθης 11 (4/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καϊμακόγλου 7 (3/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Γιασικεβίτσιους (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη).