12oC Αθήνα

Η Ίντερ το ντέρμπι – Δυσκολεύτηκε η “Γιουβε” στην επιστροφή του Κόντε (VIDEO)

Η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Νάπολι στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Serie A. Δύσκολη νίκη πέτυχε η “Μεγάλη Κυρία” κόντρα στην έδρα της Παλέρμο, στην επιστροφή του Κόντε στο πάγκο της. Η Μίλαν επικράτησε 4-2 στο Τορίνο με ανατροπή, αλλά θα χάσει για το υπόλοιπο της σεζόν τον Ντε Γιόνγκ!

Iντερ και Νάπολι προέρχονταν από τις μεσοβδόμαδες υποχρεώσεις τους στο Europa League, ωστόσο μόνο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια κόπωσης στο πρώτο ημίχρονο. Οι “νερατζούρι” άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με υπέροχο πλασέ του Φρέντι Γκουαρίν, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 39ο με πλασέ του Γκάμπριελ Μιλίτο.

O Καβάνι μείωσε στο 54΄και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν δικαίως για πέναλτι που δεν τους δόθηκε σε χέρι του Ζέσους.

Η επιστροφή του Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της Γιουβέντους -τέλος η τιμωρία του- συνοδεύτηκε με το “διπλό” της πρωτοπόρου με 1-0 μέσα στο Παλέρμο, χάρη σε τέρμα του Λίχτσταϊνερ.

Η Μίλαν αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Τορίνο, κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει το τρίποντο σκοράροντας τέσσερις φορές. Άτυχος στάθηκε ο Νάιτζελ Ντε Γιονγκ, που τραυματίστηκε στον αχίλλειο τένοντα και θα χάσει το υπόλοιπο της φετινής σεζόν

Στο ντέρμπι των ουραγών η Πεσκάρα επιβλήθηκε της Τζένοα με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε της η Κιέβο της Κάλιαρι.