Τρίτη, 23 Απρ.

Ισόπαλο το ντέρμπι – Η Γιουβέντους στο +5 (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS

Η Γιουβέντους επικράτησε άνετα 2-0 της Φιορεντίνα στο Τορίνο, Λάτσιο και Νάπολι ήρθαν 1-1 στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο “Ολίμπικο” και η διαφορά της “Βέκια Σινιόρα” με τους διώκτες της έφτασε τους 5 βαθμούς.

Στη Ρώμη, η μάχη της Λάτσιο με την Νάπολι ήταν συναρπαστική. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, είχαν από δύο δοκάρια και αρκετές χαμένες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη.

Η Λάτσιο είχε πρωταγωνιστή τον Φλόκαρι, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 11′ και είχε δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο, με το δεύτερο να είναι στο 90’+1′ λίγο μετά την ισοφάριση!

Από την άλλη πλευρά η Νάπολι είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Καβάνι, ήταν και πάλι άτυχη στο 87′ με το δεύτερο δοκάρι από τον Ινλέρ, αλλά πήρε τον βαθμό με το εντυπωσιακό βολέ του Καμπανιάρο στο ίδιο λεπτό!

Η Γιουβέντους “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο τη Φιορεντίνα, σκοράροντας 2-0 και με τη νίκη επί της ομάδας της Φλωρεντίας παρέμεινε πρώτη με 55 βαθμούς.

Η “Βέκια Σινιόρα” άνοιξε το σκορ με ωραίο γκολ του Βούσινιτς στο 20′, με τον Μάτρι στο 42′, έπειτα από ασίστ του Βιδάλ, να κάνει το 2-0 και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.