Πέμπτη, 18 Απρ.

Ήταν η ώρα του Κάρολ – Στο φινάλε νίκησε η Λίβερπουλ

ΦΩΤΟ REUTERS.

Μπορεί η χρονιά να έχει ουσιαστικά τελειώσει για τη Λίβερπουλ αφού μόνο με θαύμα θα μπορέσει να βρεθεί στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη όμως η νίκη και μάλιστα με τον τρόπο που ήρθε κόντρα στην Μπλάκμπερν σίγουρα γιορτάστηκε στο Μέρσεϊσαϊντ.

Οι κόκκινοι στο 16ο λεπτό είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ του Μάξι αλλά ο Ντόνι στο 27΄ανέτρεψε τον Χόιλετ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Γιακούμπου νικήθηκε από τον Τζόουνς στο πέναλτι αλλά πριν το τέλος του πρώτου μέρους διόρθωσε το λάθος του, ξαναβάζοντας την Μπλάκμπερν στο ματς.

Ο ίδιος παίκτες στο 61΄αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος από τα 11 βήματα και έφερε το ματς στα ίσα. Στις καθυστερήσεις όμως του αγώνα ο Κάρολ έδωσε μία μεγάλη νίκη στη Λίβερπουλ που έπαιζε από το 27′ με παίκτη λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Έβερτον – Σάντερλαντ 4-0 (52’ Γκιγιέ, 75’Πίεναρ, 76’ Όσμαν, 81’ Ανιτσέμπε)
Τότεναμ – Νόριτς 1-2 (33’ Ντεφό – 13’ Πίλκινγκτον, 66’ Μπένετ)
Νιούκαστλ – Μπόλτον 2-0 (73’ Μπεν Αρφά, 83’ Σισέ)
Άστον Βίλα – Στόουκ 1-1 (32′ Βέιμαν – 71′ Χουτ)
Φούλαμ – Τσέλσι 1-1 (45′ πεν. Λάμπαρντ – 83′ Ντέμπσεϊ)
Μπλάκμπερν – Λίβερπουλ 2-3 (36′, 61′ πεν. Γιακούμπου -13′, 16′ Μάξι, 90+1′ Κάρολ)