Ήττα για Ρεάλ και…-8 από Μπάρτσα – Πλήγμα με Πουγιόλ!(VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS

Ούτε η πράσινη εμφάνιση της έφερε γούρι. Η Ρεάλ έχασε 1-0 από την Σεβίλλη στο “Πιθχουάν” και έτσι μετά από 4 αγωνιστικές μετρά μόνο 4 βαθμούς. Στους 8 βαθμούς η διαφορά από Μπαρτσελόνα που έκανε το “4×4” στην έδρα της Χετάφε ( 4-1). Αποχώρησε τραυματίας ο Πουγιόλ

Δυσκολεύει όλο και περισσότερο η προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε 1-0 από τη Σεβίλλη στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” και πλέον απέχει 8 πόντους από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Το μοναδικό γκολ των γηπεδούχων το πέτυχε ο Πιοτρ Τροχόβσκι μόλις στο 2ο λεπτό με κοντινή προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ η καλύτερη ευκαιρία για την Ρεάλ ήταν το δοκάρι σε σουτ του Λούκα Μόντριτς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Την απόλυτη συγκομιδή βαθμών στην Πριμέρα Ντιβισιόν διατήρησε η Μπαρτσελόνα με την εκτός έδρας νίκη με 4-1 επί της Χετάφε. Οι “μπλαουγκράνα” πανηγύρισαν το τέταρτο “τρίποντο” σε ισάριθμα ματς και παραμένουν φυσικά μόνοι τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αντριάνο σκόραρε στο 32′ και έδωσε το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο στην Μπάρτσα, η οποία “κλείδωσε” τη νίκη με δύο γκολ του Μέσι στο 74′ με πέναλτι και στο 78′ με κοντινό σουτ, τελειώνοντας έναν υπέροχο συνδυασμό.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Μασεράνο που στο 80′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαλδές στην προσπάθειά του να την αποκρούσει, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βίγια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το κακό για την Μπαρτσελόνα και τον Τίτο Βιλανόβα είναι πως η Κάρλες Πουγιόλ τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός δράσης για 4 με 6 εβδομάδες, έτσι θα χάσει το ντέρμπι με την Ρεάλ στις 7 Οκτωβρίου.