“Κανονιά” της Γουίγκαν στην Άρσεναλ

Ο Αρσέν Βενγκέρ δεν μπορεί να πιστέψει τον τρόπο που έχασε η Άρσεναλ από τη Γουίγκαν, ΦΩΤΟ REUTERS.

Με μία απίστευτη ανατροπή η Γουίγκαν επικράτησε με 3-2 της Άρσεναλ και την έθεσε ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου. Τρία γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά σημείωσαν οι γηπεδούχοι.

Η υπεροψία των “κανονιέρηδων” τους στοίχισε αφού επέτρεψαν στην Γουίγκαν να σκοράρουν τρεις φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο και να τους πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Με αυτό το τρίποντο η Γουίγκαν έκανε άλμα σωτηρίας, ενώ η Άρσεναλ άφησε ουσιαστικά τις τελευταίες της ελπίδες για τον τίτλο.

Πάντως μέχρι το 80′ κανένας δεν μπορούσε να φανταστεί αυτή την εξέλιξη. Η Άρσεναλ κυριαρχούσε στο ματς και είχε ένα σημαντικότατο προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Γουόλκοτ στο 41′ και ο Σιλβέστρ στο 48′ σημείωσαν τα γκολ των “κανονιέρηδων”.

Στα τελευταία δέκα λαπτά όμως η Γουίγκαν έκανε απίστευτα πράγματα μέσα στο γήπεδο και έφτασε στην απίστευτη ανατροπή. Γουότσον, Μπραμπλ και Ν’ Ζόγκμπια πέτυχαν τα τέρματα του θριάμβου.