“Καταιγίδα’” η Λίβερπουλ – Έριξε… πεντάρα στη Σουόνσι (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη της εφετινή εμφάνιση, η Λίβερπουλ συνέτριψε με 5-0 την Σουόνσι και την προσπέρασε στην έβδομη θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Λίβερπουλ συνέτριψε για την Πρέμιερ Λιγκ τη Σουόνσι με 5-0, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, αλλά και εκμεταλλευόμενη τις απουσίες της αντιπάλου της, αφού ο Λάουντρουπ άφησε πολλούς βασικούς εκτός ενδεκάδας, ενόψει του τελικού του Λιγκ Καπ της ερχόμενης Κυριακής.

Οι “ρεντς” είχαν εξ αρχής την υπεροχή και στο 34′ ο Στίβεν Τζέραρντ άνοιξαν το σκορ με πέναλτι. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική και σε δώδεκα λεπτά πέτυχε άλλα τρία γκολ.

Στο 46′ με τον νεαρό Βραζιλιάνο Κουτίνιο, που άνοιξε το λογαριασμό του για τους “κόκκινους”, στο 50′ με τον Χοσέ Ενρίκε και στο 56′ με τον Σουάρες. Στο 71′ ο Στάριτζ με πέναλτι, από χέρι του Ράουτλετζ, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.