Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

“Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο – Τρεις… μπαλωθιές από ΟΦΗ

Οι Κρητικοί άφησαν πίσω τους την ήττα της περασμένη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ και πιάνοντας καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν στο “Γεντί Κουλέ” του Αστέρα Τρίπολης με 3-0, ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας
Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου πήρε το “τρίποντο” με τα γκολ των Σίσιτς (50′), Παπουλή (56′) και Τζόρντι Λόπεθ (92′) και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγώνες, φτάνοντας στους 15 βαθμούς. Από την άλλη ο Αστέρας Τρίπολης, δεν έδειξε την ανάλογη συνέχεια, μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, γνωρίζοντας την πέμπτη του ήττα εκτός έδρας σε ισάριθμα ματς και παρέμεινε στους 9 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ είχε εξαρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων και μπόρεσε να φανεί απειλητικός με το σουτ του Σουμπίνιο στο 10′. Αν και στην συνέχεια διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε και έτσι δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, ειδικά από την πλευρά των φιλοξενούμενων που είχαν παθητικό ρόλο και προσπάθησαν να απειλήσουν με -ελάχιστες- αντεπιθέσεις

Βλέποντας την επιθετική… ατονία του Αστέρα, ο Τσιώλης πέρασε τον Μπρέσκα στη θέση του Ουσέρο. Η ομάδα της Τρίπολης έγινε πιο γρήγορη και μάλιστα βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, στην ευκαιρία του Μπρέσκα στο 44′.

Όλα τα… λεφτά στην αναμέτρηση ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την Κεφαλιά του Σίσιτς, ενώ στο 66′ η υπεροχή των κρητικών μεταφράστηκε και σε ένα δεύτερο γκολ, από τον Παπουλή. Ο Ζόρντι Λόπεζ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα το 3-0, αφού νωρίτερα ο Κάρολ δήλωνε… παρών στις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι παίκτες του Αστέρα