“Κηδεία” στο Ολντ Τράφορντ!

ΦΩΤΟ REUTERS.

Απίστευτο και όμως… αγγλικό. Η ουραγός της Πρέμιερ Λιγκ, Μπλάκμπερν πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-2.

Μέρες που είναι η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον είπε να κάνει ένα δώρο στην συμπολίτισσα Μάντσεστερ Σίτι. Σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της σεζόν η Μπλάκμπερν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Ολντ Τράφορντ και να δώσει την ευκαιρία στην Σίτι, με νίκη την Κυριακή κόντρα στην Σάντερλαντ να ξεφύγει με τρεις βαθμούς από την Γιουνάιτεντ.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-2 χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Γιακούμπου (19΄, 51), ωστόσο οι “κόκκινοι διάβολοι” μέσα σε σε ένα δεκάλεπτο κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Παρά την πίεση που άσκησαν στη συνέχεια όχι μόνο δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη αλλά είδαν τον Χάνλει στο 80ο λεπτό να γράφει το τελικό 2-3.