22oC Αθήνα

“Κόκκινος” περίπατος και 1-1

Με κορυφαίο τον Ιβάν Μίλκοβιτς ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και χρειάστηκαν τρία σετ για να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν την σειρά των τελικών. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μίλκοβιτς που μίλησε στο τέλος του πρώτου και του δεύτερου σετ γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Το τρίτο σετ είχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά στο σκορ, αλλά στα μισά του σετ δεν έλειψε η ένταση. Στο 15-9 ο Αγκάμες πήγε στη θέση του σέρβις και με χαρακτηριστική κίνηση ζήτησε από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού να κάνουν ησυχία.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-15