Λιοντάρια στα… χαρτιά

ΦΩΤΟ REUTERS

Αν και προηγήθηκαν νωρίς οι Άγγλοι πλήρωσαν το τραγικό λαθός του Γκριν και ξεκίνησαν προβληματικά σε ακόμα ένα Παγκόσμιο Κύπελλο, μένοντας στο 1-1 με τις ΗΠΑ.

Τo LIVE του αγώνα

Το ξεκίνημα του αγώνα σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να προϊδεάσει για τη συνέχεια. Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο μπήκε αποφασισμένοι, πίεσε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Τζέραρντ. Σιγά – σιγά όμως οι Άγγλοι κατέβασαν στροφές και έδωσαν το δικαίωμα στις ΗΠΑ να βγουν από το… καβούκι τους. Η φάση της ισοφάρισης με το σουτ του Ντέμπσεϊ στο 40ο λεπτό αναμένεται να κάνει… πάταγο στα βιντεάκια με γκάφες τερματοφυλάκων που ανεβαίνουν στο Youtube και ο Γκριν καλείται να το ξεπεράσει γρήγορα.

Μάλιστα η Αγγλία παραλίγο να χάσει και τον βαθμό, αφού ο Άλτιντορ σημάδεψε το δοκάρι στο 62΄, ενώ η Αμερική συνέχισε μέχρι το τέλος να είναι επικύνδινη στις αντεπιθέσεις.