Τρίτη, 23 Απρ.

LIVE: Ελλάδα – Ακτή Ελεφαντοστού

ΦΩΤΟ REUTERS.

Εύκολα η Εθνική επικράτησε με 97-60 της Ακτής Ελεφαντοστού ξεπερνώντας με τον καλύτερο τρόπο την ήττα από την Τουρκία. Στους “16” η Ελλάδα. Η θέση της στον όμιλο θα κριθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα απέναντι στη Ρωσία.

Τελικό αποτέλεσμα Ελλάδα – Ακτή Ελεφαντοστού 97060. Στους “16” και τυπικά η Εθνική.

86-44 Καϊμακόγλου.

83-44 Ασί (γκολ – φάουλ). Τέταρτο φάουλ ο Σχορτσιανίτης.

83-41 Ασί (γκολ – φάουλ).

83-38 Ζήσης (2 βολές).

Λήξη τρίτης περιόδου. Η Εθνική κάνει ότι θέλει μέσα στο γήπεδο και συνεχώς αυξάνει τη διαφορά της.

70-31 Καλάθης.

68-31 Πρίντεζης.10 πόντους σε 5 λεπτά ο φόργουορντ της Μάλαγα.

Στους 10 πόντους ο Σχορτσιανίτης, ΦΩΤΟ REUTERS.

66-31 Σχορτιανίτης.

64-31 Κονέ

64-30 Πρίντεζης (Γκολ – φάουλ) ασίστ ο Διαμαντίδης.

61-30 Πρίντεζης.

58-30 Κονέ.

5 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και εξαιρετική δουλειά στην άμυνα από τον Διαμαντίδη, ΦΩΤΟ REUTERS.

58-27 Διαμαντίδης στον αιφνιδιασμό μετά από καλάθι…

56-27 Κονέ.

56-25 Πρίντεζης από ασίστ του Διαμαντίδη.

54-25 Κονέ.

54-23 Καλάθης από ασίστ του Διαμαντίδη στον αιφνιδιασμό.

52-23 Φώτσης.

49-23 Λαμιζανά.

49-22 Σχορτσιανίτης (2 βολές)

47-22 Εντί.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο.

Λήξη ημιχρόνου. Η Εθνική έπαιξε πιεστική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και εύκολα άνοιξε τη διαφορά που έφτασε μέχρι τους 30 πόντους. Με ένα σερί 28-2 τελείωσε ουσιαστικά τον αγώνα και θύμισε την ομάδα που θαυμάσαμε στα φιλικά. Φυσικά η δυναμικότητα του αντιπάλου είναι τέτοια που δεν πρέπει κανείς να ενθουσιαστεί, απλά μετά από τις 3 άσχημες εμφανίσεις οι παίκτες είχαν ανάγκη να δείξουν τις δυνατότητες τους.

Οι πόντοι της Εθνικής:  Μπουρούσης 9, Σπανούλης 10, Καλάθης 4, Φώτσης 3, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 3, Σχορτισανίτης 6.

10/21 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 κλεψίματα, 6 λάθη, 25 ριμπάουντ. Οι Ιβοριανοί έχουν 12 λάθη ενώ έχουν πάρει 14 ριμπάουντ.

47-19 Λαμιζανά.

47-17 Σπανούλης από ασίστ του Ζήση.

44-17 Λαμιζανά.

44-16 Μπουρούσης (γκολ – φάουλ) από ασίστ στον αιφνιδιασμό του Καλάθη μετά από κλέψιμο του Σχορτσιανίτη. Τρίτο φάουλ ο Σχορτσιανίτης.

41-16 Καλάθης από ασίστ του Σπανούλη. 25-2 το σερί της Εθνικής.

39-16 Μπουρούσης.

36-16 Σχορτσιανίτης. Σερί 20-2 για την Ελλάδα που έχει δεχτεί ένα καλάθιο στη δεύτερη περίοδο σε 7 λεπτά.

35-16 Σχορτσιανίτης από ασίστ του Διαμαντίδη. Επιτέλους “σπάμε” τη ζώνη μέσα από τη ρακέτα.

33-16 Διαμαντίδης.

30-16 Σχορτσιανίτης.

28-16 Ασί στον αιφνιδιασμό μετά από λάθος του Καλάθη. Γύρισαν σε ζώνη την άμυνα τους οι Ιβοριανοί και η Εθνική έκανε 2 λάθη στις πρώτες επιθέσεις.

28-14 Τσαρτσαρής μετά από διαδοχικά φόλοου των Ελλήνων. 12-0 σερί η Εθνική που πιέζει σε όλο το γήπεδο και κλέβει μπάλες. Οι Ιβοριανοί έχουν ήδη 6 λάθη.

26-14 Καλάθης από ασίστ του Διαμαντίδη που έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά.

24-14 Τσαρτσαρής (2 βολές). Έφτασε στους 10 πόντους.

22-14 Τσαρτσαρής από ασίστ του Καλάθη.

Λήξη της πρώτης περιόδου. Η Εθνική χωρίς να εντυπωσιάζει έχει προβάδισμα 6 πόντων κυρίως λόγω της ευστοχίας της στα τρίποντα (3/7) αλλά και της πιεστικής της άμυνας μετά τα μισά του δεκαλέπτου.

Σπανούλης με 7 και Τσαρτσαρής με 6 οι πρώτοι σκόρερς της Ελλάδας.

20-14 Σπανούλης (2 βολές). Ο Διαμαντίδης στη θέση του.

18-14 Σπανούλης. Δεύτερο φάουλ ο Σχορτσιανίτης.

16-14 Ντιαμπατέ (2 βολές)

16-12 Φώτσης

13-12 Λαμιζανά. 2/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα η Εθνική μας.

13-10 Σχορτισανίτης

Φώτσης αντί του Μπουρούση.

Τσαρτσαρής και Διαμαντίδης στον πάγκο. Σχορτσιανίτης και Καλάθης στον αγώνα.

12-10 Μπουρούσης.

9-10 Λαμιζανά.

9-7 Σπανούλης. 9-0 το σερί της Ελλάδας.

6-7 Τσαρτσαρής (Γκολ – φάουλ, ασίστ του Ζήση).

3-7 Τσαρτσαρής (Γκολ – φάουλ, ωραία ασίστ του Σπανούλη).

0-7 Κονατέ. Τάιμ άουτ ο Καζλάουσκας. Η Εθνική έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα το ματς. Λάθος επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα απλά κοιτάμε τους αντιπάλους μας να βάζουν εύκολα καλάθια.

0-5 Ντιαμπατέ.

0-3 Εντί. Ένα άστοχο τρίποντο και ένα λάθος μέχρι τώρα για την Εθνική.

Τζάμπολ στο ματς. Κατοχή για την Ακτή

Ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του Ανδρέα Μιαούλη

Περίπου 100 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του γηπέδου.

Οι πεντάδες των δύο ομάδων

Ελλάδα: Μπουρούσης, Ζήσης, Σπανούλης, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης

Ακτή Ελεφαντοστού: Ντιαμπατέ, Κοάντε, Λαμιζανά, Εντί, Κονέ

Ελλάδα
: Διαμαντίδης, Καλάθης, Σπανούλης, Ζήσης, Περπέρογλου, Φώτσης, Τσαρτσαρής, Καϊμακόγλου, Πρίντεζης, Μπουρούσης, Σχορτσιανίτης, Βουγιούκας.

Ακτή Ελεφαντοστού: Αμπούο, Ντιαμπατέ, Σουμαχόρο, Αμαγκού, Κονατέ, Λαμιζανά, Ν’ Ντιαγέ, Ασιέ, Καλέ, Ταπέ, Εντί, Κονέ.

Γίνεται η ανάκρουση των Εθνικών ύμνων των δύο ομάδων.

– Πριν το ματς θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του προέδρου της ΕΟΚ , Ανδρέα Μιαούλη που απεβίωσε χθες το βράδυ.

– Οι παίκτες της Εθνικής θα αγωνιστούν με μαύρα περιβραχιόνια.

– Η Εθνική μετά τη νίκη των Ρώσων επί της Κίνας με 89-80 θέλει τη νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες κατάκτησης της δεύτερης θέσης.

Οι όμορφες τσιρλίντερς κρατούν ζεστό το κοινό στην Άγκυρα, ΦΩΤΟ REUTERS.

Το ματς θεωρητικά είναι εύκολο αφού η Ακτή Ελεφαντοστού είναι η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου και μετράει τρεις ήττες μέχρι τώρα.

Μπορεί η τρίτη θέση του ομίλου να μοιάζει αυτή τη στιγμή καλύτερη αφού δεν θα βρει στο δρόμο της την Ισπανία ενώ αποφεύγει και την Αμερική στους “8” όμως αυτά μπορούν να τα σκεφτούν οι διεθνείς μετά το σημερινό ματς.