LIVE: Ελλάδα – Γεωργία

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Η Εθνική ομάδα “πέταξε” δύο βαθμούς στο ντεμπούτο του Σάντος, παραχωρώντας 1-1 στην Γεωργία μέσα στο Γ. Καραϊσκάκης. Δείτε βίντεο.

ΤΕΛΙΚΟ 1-1.

93′ Ο Μήτρογλου έβαλε την προβολή από δύσκολη θέση αλλά αστόχησε.

92′ Ο Ανανίτζε έφυγε στην πλάτη της άμυνας πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Σηφάκη αλλά ο Παπαδόπουλος πρόλαβε και έδιωξε.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

87′ Ο Μερεμπασβίλι στη θέση του Γκόγκουα.

86′ Ωραία σέντρα του Νίνη, ο Μήτρογλου με τακουνάκι δεν μπόρεσε να γυρίσει την μπάλα προς την εστία της Γεωργίας.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο.

76′ Ο Χιζανισβίλι από πολύ μακριά θέλησε να κρεμάσει τον Σηφάκη αλλά ο τερματοφύλακας της Εθνικής έδιωξε σε κόρνερ.

75′ Σουτ του Καραγκούνη από καλή θέση άουτ.

73′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Ο Σπυρόπουλος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1. Ωραία επιθετική προσπάθεια της Εθνικής, ο Σαλπιγγίδης γύρισε, ο Μήτρογλου με τακουνάκι προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Ασατιάνι έδιωξε πάνω στη γραμμή. Ο Σπυρόπουλος πήρε το “ριμπάουντ” και σκόραρε.

71′ Ο Μήτρογλου στη θέση του Σεϊταρίδη

Τα χρονικά περιθώρια στενεύουν, ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει και η Εθνική στα τελευταία λεπτά δεν απειλεί.

64′ Σουτ του Νίνη άουτ.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη.

60′ Ο Γκελασβίλι στη θέση του Ντβαλισβίλι.

59′ Ο Νίνης στη θέση του Σαμαρά.

54′ Ο Ανανίτζε στη θέση του Ιασβίλι.

Η Εθνική απειλεί συνεχώς την εστία της Γεωργίας αλλά δεν μπορεί να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση.

ΦΩΤΟ EUORKINISSI.

52′ Απίστευτη ευκαιρία για την Ελλάδα. Εξαιρετικό γύρισμα του Σεϊταρίδη στον Σαλπιγγίδη ο τελευταίος με την προβολή που έκανε δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τελικό Λετονία – Κροατία 0-3.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Γκέκας μετά από λάθος της άμυνας των Γεωργιανών βρέθηκε απέναντι στον Ρεβισβίλι αλλά το σουτ που έπιασε πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

Η Κροατία προηγείται με 3-0 της Λετονίας και έχουν καπαρώσει τη νίκη. Χθες το Ισραήλ επικράτησε με 3-1 της Μάλτα.

Λήξη ημιχρόνου. Τα πράγματα δεν πάνε καλά για την Εθνική. Το 4-4-2 δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και ο Σάντος το γύρισε στο “παραδοσιακό” 4-3-3 στα τελευταία 15 λεπτά, όταν και απειλήσαμε την εστία των Γεωργιανών.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Λομπσανίτζε.

42′ Δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου έδιωξε με δυσκολία ο Ρεβισβίλι.

Την ίδια ώρα η Κροατία προηγείται με 2-0 της Λετονίας στη Ρίγα.

38′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Εθνικής. Ωραία κίνηση του Σαλπιγγίδη ο οποίος έπιασε το σουτ που κατέληξε στην πλαϊνή πλευρά των διχτύων.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά

30′ Μακρινό σουτ του Καραγκούνη δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Γεωργίας. Αλλάζει σύστημα η Εθνική. Επιστρέφει στο 4-3-3 με τον Γκέκα στην κορυφή, τον Σαλπιγγίδη δεξιά και τον Σαμαρά αριστερά.

27′ Σουτ του Χινανισβίλι λίγο πάνω από την εστία του Σηφάκη.

17′ Άσχημο ξεκίνημα για την Εθνική ομάδα αφού δέχτηκε γκολ στην πρώτη επίσκεψη της Γεωργίας στην  περιοχή του Σηφάκη. Έκτοτε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να απειλεί ουσιαστικά.

5′ Δυνατό σουτ του Σπυρόπουλου, δίπλα από το δοκάρι της Γεωργίας.

3′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ. Ο Ιασβίλι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας μας και πλάσαρε ιδανικά τον Σηφάκη.

Σέντρα στον αγώνα.

Λιγότεροι από 10.000 οι θεατές που θα παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Ελλάδα: Σηφάκης, Σεϊταρίδης (71′ Μήτρογλου), Σπυρόπουλος, Αβρ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Τοροσίδης, Καραγκούνης, Σαμαράς (59′ Νίνης), Σαλπιγγίδης, Γκέκας.

Στον πάγκο: Τζόρβας, Κονέ, Τζιόλης, Μήτρογλου, Βύντρα, Καφές, Νίνης.

Γεωργία: Ρεβισβίλι, Λομπιανίτζε, Ασατιάνι, Καλάτζε, Αμισβιασβίλι, Κιζανισβίλι, Γκόγκουα (87′ Μπερεμπασβίλι), Κβιρβέλια, Ιασβίλι (54′ Ανανίτζε), Κομπιασβίλι, Ντβαλισβίλι (60′ Γκελασβίλι).

Στον πάγκο: Λόρια, Ανανίτζε, Σιράτζε, Γελασββίλι, Σαλουκβάτζε, Μερεμπασβίλι, Απτσβιάρι.

Διαιτητής: Κάρλος Κλος Γκόμες (Ισπανός)

– Γίνεται η ανάκρουση των Εθνικών ύμνων των δύο χωρών.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός λέει ο λαός και γι’ αυτό η Εθνική θέλει να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2012. Το ματς κόντρα στην Γεωργία θα είναι το πρώτο επίσημο με τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της.

-Ο κόσμος δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται στο κάλεσμα των διεθνών, αφού 1 ώρα πριν τη σέντρα του αγώνα στο Γ. Καραϊσκάκης το γήπεδο είναι άδειο. Κάτι το όνομα του αντιπάλου και κάτι η συναυλία των U2 έχουν παίξει ρόλο στη μη ανταπόκριση των ελλήνων φιλάθλων. Ας ελπίσουμε μέχρι τις 21.45 όταν και θα ξεκινήσει το ματς η εικόνα να αλλάξει.

– Περίπου 100 Γεωργιανοί βρίσκονται στο Γ. Καραϊσκάκης.

Η αποστολή της Εθνικής: Τζόρβας, Σηφάκης, Μιχαηλίδης, Βύντρα, Σεϊταρίδης, Σπυρόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Παπασταθόπουλος, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μαλεζάς, Καφές, Τζιόλης, Τοροσίδης, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Νίνης, Κονέ, Μήτρογλου, Σαλπιγγίδης, Γκέκας, Σαμαράς, Πετρόπουλος.