13oC Αθήνα

LIVE: Γερμανία – Αγγλία

ΦΩΤΟ REUTERS

Το καλύτερο ματς του Μουντιάλ ολοκληρώθηκε με θρίαμβο της Γερμανίας που επικράτησε 4-1 της Αγγλίας. Ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ του Λάμπαρντ ενώ το σκορ ήταν 2-1.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

89′ Σουτ του Λάμπαρντ μπλόκαρε ο Νόιερ.

87′ Ο Ράιτ Φίλιπς στη θέση του Τζόνσον

83′ Ο Κίσλινγκ στη θέση του Οζίλ.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Γκλεν Τζόνσον.

81′ Σπουδαία επέμβαση του Νόιερ σε διαγώνιο σουτ του Τζέραρντ.

72′ Τροχόφσκι και Γκόμεζ στη θέση των Κλοζε και Μίλερ.

71′ Ο Χέσκεϊ στη θέση του Ντεφόε.

ΦΩΤΟ REUTERS.

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Κι άλλη αντεπίθεση για τους Γερμανούς με τον Μίλερ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

67′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Εξαιρετική αντεπίθεση με τον Μίλερ να την ολοκληρώνει ιδανικά και να δίνει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

64′ Ο Τζο Κόουλ στη θέση του Μίλνερ.

63′ Πολύ καλό σουτ του Σβαινστάιγκερ πέρασε άουτ. Το ματς εξακολουθεί να έχει τρομερό ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

52′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. Ο Λάμπαρντ με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ θα μπορούσε να σκοράρει αλλά ήταν άτυχος αφού η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Φρίντριχ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Δείτε και το πεντακάθαρο γκολ του Λάμπαρντ που ακύρωσε ο Λαριόντα

Ευκαιρία μιας και υπάρχει το ημίχρονο να θυμηθούμε τον τελικό του 1966 με το γκολ-φάντασμα του Χαρστ στο 101′ της παράτασης.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Έντονες αποδοκιμασίες κατά του Λαριόντα που ακύρωσε πεντακάθαρο γκολ της Αγγλίας.

Απίστευτη ειρωνία της τύχης και της ζωής. Το 1966 η Αγγλία είχε κατακτήσει το Μουντιάλ στον τελικό κόντρα στην Γερμανία με γκολ που δεν μπήκε ποτέ… 44 χρόνια μετά στο ίδιο ζευγάρι τα πράγματα άλλαξαν αφού αυτή τη φορά καθαρό γκολ των Άγγλων δεν μέτρησε…

38΄ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΗ. Ο ΛΑΜΠΑΡΝΤ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΟΥΝΤΙΑΛ, Η ΜΠΑΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ Ο ΒΟΗΘΟΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

37′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. Ο Άπσον εξιλεώνεται για τα λάθη του και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

36′ Ο Κλόζε μοιάζει… Μαραντόνα και Μέσι μαζί απέναντι στον Άπσον. Κι άλλη ευκαιρία για τον επιθετικό της Γερμανίας που δεν κατάφερε να πλασάρει τον Τζέιμς.

35′ Ο Λάμπαρντ από κοντά έκανε την προβολή αλλά ο Λαμ πρόλαβε να διώξει.

32′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Ποντόλσκι με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Η άμυνα της Αγγλίας θυμίζει παιδική χαρά.

30′ Τετ α τετ του Κλόζε με τον Τζέιμς, αλλά αυτή τη φορά ο έμπειρος τερματοφύλακας της Αγγλίας τον νίκησε. Τεράστια ευκαιρία για τη Γερμανία.

19′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Ο Κλόζε πλάσαρε ιδανικά τον Τζέιμς, σημείωσε το 50στο γκολ στην καριέρα του στην Νασιονάλ Μανσάφ και άνοιξε το σκορ. Κοιμήθηκε η άμυνα των άγγλων αφού από βολέ βρέθηκε μόνος του ο Κλόζε…

5′ Ο Οζίλ μπήκε από τα δεξιά στην περιχή των άγγλων έπιασε το σουτ αλλά ο Τζέιμς έδιωξε με τα πόδια.

Έναρξη αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γερμανία (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Φρίντριχ, Κεντίρα, Σβάισταϊγκερ, Οζίλ (83′ Κίσλινγκ), Ποντόλσκι, Κλόζε (72′ Γκόμεζ), Μίλερ (72′ Τροχόφσκι), Λαμ, Μερτασάκερ, Μπόατενγκ.

Αγγλία (Φάμπιο Καπέλο): Τζέιμς, Τζόνσον (87′ Ράιτ Φίλιπς), Άσλει Κόουλ, Τζέραρντ, Τέρι, Λάμπαρντ, Ρούνεϊ, Μπάρι, Άπσον, Μίλνερ (64′ Τζο Κόουλ), Ντεφόε (71′ Χέσκεϊ).

Διαιτητής: Χόρχε Λαριόντα (Ουρουγουάη)

Όποιος προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή της αναμέτρησης Αργεντινή – Μεξικό (21:30).

Λίγο πριν την σέντρα και στο Βερόλινο χιλιάδες φίλαθλοι περιμένουν να δουν την προσπάθεια της εθνικής τους ομάδας.

Αγγλογερμανική κόντρα και στην βουβουζέλα!