LIVE: Γερμανία – Αυστραλία

ΦΩΤΟ REUTERS.

Τελικό αποτέλεσμα Γερμανία – Αυστραλία 4-0. Σπουδαία παράσταση από τα Πάντσερ στο Ντέρμπαν.

Λήξη του αγώνα. 4-0 Επιβλητική νίκη για τη Γερμανία.

90+2′ Κίτρινη στον Κακάου.

Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βερολίνο

81′ Ο Μαρίν πήρε τη θέση του Ποντόλσκι.

73′ Ο Γκόμες στη θέση του Οζίλ και ο Γιέντιναρ αντικαθιστά τον Έμερτον.

70′ 4-0 ο Κακάου στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα τη στέλνει στα δίχτυα της Αυστραλίας.

68′ Ο Κακάου στη θέση του Κλόζε.

68′ Καταπληκτικό γκολ του Μίλερ. Πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σβάρτσερ.

66′ 1-2 Κλόζε και Ποντόλσκι με τον πρώτο να μην μπορεί από την καρδιά της περιοχής να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

64′ Ο Ρουκαβίτσα στη θέση του Γκαρσία.

61′ Καταιγιστική η Γερμανία. Σουτ του Ποντόλσκι έδιωξε ο Σβάρτσερ.

60′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία της Γερμανίας. Ο Κλόζε νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Σβάρτσερ, ξαναπήρε τη μπάλα και πάσαρε στον Κεντίρα ο οποίος δεν πρόλαβε να τη στείλει στην κενή εστία.

59′ Ο Οζίλ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό στην απέναντι γωνία αλλά ο Σβάρτσερ έδιωξε.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Βαλέρι.

56′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κέιχιλ. Πολύ αυστηρή η κάρτα όπως φαίνεται στο ριπλέι.

54′ Ο Μίλερ σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Σβάρτσερ.

Οι μπυραρίες του Μονάχου είναι γεμάτες από κόσμο παρά τη βροχή που πέφτει στη γερμανική πόλη.

Οι Γερμανοί πανηγυρίζουν ένα από τα δύο γκολ των Πάντσερ, ΦΩΤΟ REUTERS.

51′ Το αριστερό σουτ του Χόλμαν πέρασε άουτ.

48′ Οι Αυστραλοί διμαρτύρονται για χέρι μέσα στην περιοχή του Μερτεζάκερ.

46′ Κίτρινη κάρτα στον Νιλ.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

46′ Αλλαγή για την Αυστραλία. Ο Χόλμαν στη θέση του Γκρέλα

Ημίχρονο 2-0. Ολοκληρώθηκε το καλύτερο πρώτος ημίχρονο του Μουντιάλ. Η Γερμανία έπιαξε σπουδαίο ποδόσφαιρο και θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα τέρματα.

40′ Καταπληκτική πάσα του Ποντόλσκι στον ΟΖίλ, ο οποίος πέρασε τον Σβάρτσερ αλλά άνοιξε πολύ τη μπάλα και έχασε ακόμη μία σποδαία ευκαιρία.

39′ Μεγάλη μπάλα παίζει η Γερμανία. Ο Λαμ έκανε τη σέντρα αλλά ο Κεντίρα δεν μπόρεσε με το κεφάλι να σκοράρει.

Σπουδαίο ματς ως τώρα. Επιτέλους βλέπουμε μπάλα, έστω κι αν αυτό συμβαίνει μονόπλευρα αφού η Γερμανία κυριαρχεί απόλυτα στο γήπεδο.

Μεγάλο ματς κάνει ο Οζίλ, ΦΩΤΟ REUTERS.

31′ Ο Οζίλ πέρασε τη μπάλα και από τον Σβάρτσερ αλλά ο Νιλ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

26′ Κεφαλιά Κλόζε και 2-0. Σέντρα του Λαμ και ο επιθετικός της Γερμανίας πρόλαβε τον Σβάρτσερ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Μουρ για διαμαρτυρία.

24′ Ο Οζίλ σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Κλόζε, αλλά αυτός κατάφερε να πετάξει την τεράστια ευκαιρία στον κάλαθο των αχρήστων.

23′ Σέντρα-ξυράφι του Μίλερ, για λίγο δεν πρόλαβε ο Ποντόλσκι.

20′ Δυνατό σουτ του Γκαρσία πέρασε άουτ.

19′ Κεφαλιά του Κούλινα, μετά από σέντρα του Έμερτον, πέρασε πολύ ψηλά πάνω από την εστία του Νόιερ.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Οζίλ.

8′ Ο Ποντόλσκι με δυνατό αριστερό σουτ ανοίγει το σκορ. Ο Μίλερ μπήκε από δεξιά γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ποντόλσκι ο οποίος κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα της Αυστραλίας.

7′ Σουτ του Κλόζε, απέκρουσε ο Σβάρτσερ.

4′ Ο Γκαρσία μέσα από τη μικρή περιοχή σούταρε αλλά πάνω στη γραμμή ο Λαμ έσωσε τη Γερμανία. Μεγάλη ευκαιρία για την Αυστραλία.

Σέντρα στον αγώνα.

21.26 Γίνεται η ανάκρουση των Εθνικών ύμων των δύο χωρών. Λέτε να δούμε το πρώτο over στο Μουντιάλ; Μέχρι τώρα σε 7 αγώνες έχουμε δει μόλις 9 γκολ.

21.22 Όλα είναι έτοιμα για την πρεμιέρα της Γερμανίας, που έχει κατακτήσει τρεις φορές το Παγκόσμιο κύπελλο, στο Μουντιάλ.

Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων έχουν πάρει ήδη θέση στις εξέδρες του γηπέδου.

Τελικά ο Λεβ επέλεξε τον Μίλερ στην αρχική ενδεκάδα δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι η Γερμανία θα αγωνιστεί με επιθετικούς προσανατολισμούς, με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Γήπεδο: Durban Stadium

Γερμανία: Νόιερ, Φρίντριχ, Κεντίρα, Σβαινστάιγκερ, Οζίλ (73′ Γκόμες), Ποντόλσκι (81′ Μαρίν), Κλόζε (68′ Κακάου), Μίλερ, Μπαντστούμπερ, Λαμ, Μερτεζάκερ.

Αυστραλία: Σβάρτσερ, Νέιλ, Μουρ, Κέιχιλ, Κούλινα, Έμερτον (73′ Γιέντιναρ), Γουιλκσάιρ, Τσίπερφιλντ, Γκρέλα (46′ Χόλμαν), Βάλερι, Γκαρσία (64′ Ρουκαβίτσα).

Διαιτητής: Μάρκο Ροπντρίγκεζ