LIVE: Η μάχη για τη σωτηρία

Η Κέρκυρα είναι η ομάδα που σώθηκε μετά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής: Άρης – Κέρκυρα 1-1, Skoda Ξάνθη – Εργοτέλης 4-2, Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 4-0.

Άρης – Κέρκυρα 1-1 (37′ Ακόστα – 24′ πεν. Ιωάννου)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

90′ Αποβολή για την Κέρκυρα. Ο Κοντοδήμος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

62′ Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Σολτάνι αλλά στο τελείωμα το πλασέ του έφυγε άουτ.

48′ Καλή στιγμή για τον Άρη, με το σουτ του Σολτάνι να μην βρίσκει το στόχο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

37′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ. Ο ακόστα με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Αναστασόπουλο.

32′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Λαζαρίδης μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες βρέθηκε μόνος του στην περιοχή αλλά αστόχησε.

24′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο Ιωάννου νίκησε στον Σηφάκη.

23′ Πέναλτι υπέρ της Κέρκυρας για σπρώξιμο του Παπαζαχαρία πάνω στον Καλατζή.

21′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Λαζαρίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Αναστασόπουλος απέκρουσε.

5′ Σουτ του Καλατζή που έδιωξε με γροθιές ο Σηφάκης.

Σέντρα στον αγώνα

Οι συνθέσεις από το “Κλ. Βικελίδης”

Άρης: Σηφάκης, Παπαζαχαρίας, Μίσελ, Καστίγιο, Τριανταφυλλάκος, Κοτσώνης, Πρίττας, Καπετάνος, Λαζαρίδης, Ούμπιντες, Ακόστα

Κέρκυρα: Αναστασόπουλος, Κοντοδήμος, Βέντσελ, Γραμμόζης, Καλαντζής, Μίχος, Αγρίτης, Μαϊστόροβιτς, Οσμάν, Ιωάννου, Τσίγκας

Skoda Ξάνθη – Εργοτέλης 4-2 (65′ Μάνταλος, 75′ Σουάνης, 80′ Τσουμάνης, 90′ Αλτιπαρμακόφσκι- 72′ Ζούνιορ, 87′ Λεάλ)

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Αλτιπαρμακόφσκι σφράγισε τον υποβιβασμό του Εργοτέλη.

87′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ. Ο Λεάλ έδωσε ελπίδες στην ομάδα του.

80′ Γκολ ο Τσουμάνης.

75′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Σουάνης δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

72′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ. Ο Ζούνιορ με σουτ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

65′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Μάνταλος με σουτ άνοιξε το σκορ και αφιέρωσε το τέρμα στον αδικοχαμένο Αντεφέμι.

12′ Σουτ του Βλαχοδήμου, ο Καβουσάκης μπλόκαρε.

Οι συνθέσεις από τα Πηγάδια:

Ξάνθη: Λοντίγκιν, Μπαξεβανίδης, Εντιμάρ, Βάλλας, Νταρμπιόν, Μαρσελίνιο, Βλαχοδήμος, Σταθάκης, Φλίσκας, Μάνταλος, Αλτιπαρμακόφσκι

Εργοτέλης: Καβουσάκης, Σασιασβίλι, Κυριακίδης, Τζανακάκης, Τζούνιορ, Χίμπλιγκερ, Σαρρής, Κατσικοκέρης, Κουτσιανικούλης, Χάντι, Φραγκουλάκης

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 4-0 (18′ Κουίνσι, 52′, 80′ Τοτσέ, 85′ Χριστοδουλόπουλος)

85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Χριστοδουλόπουλος με κίνηση μέσα στην περιοχή έκανε 4 τα τέρματα της ομάδας του.

80′ ΓΚΟΛ και πάλι ο Τοτσέ.

68′ Κεφαλιά του Εντζεγκουέλε, ο Κοτσόλης απέκρουσε δύσκολα.

52′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Τοτσέ από κοντά έκανε δύο τα τέρματα των πράσινων.

51′ Ακυρώθηκε γκολ του Παναιτωλικού για οφσάιντ, που φαίνεται να μην υπάρχει, του Εντζεγκουέλε.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ζέκα σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Τζενάμο.

49′
Ο Κουίνσι σούταρε αλλά Τζενάμο απέκρουσε.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Ωραία κίνηση του Τοτσέ αλλά το πλασέ του Ισπανού έφυγε άουτ.

18′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Κουίνσι με εξαιρετική ατομική προσπάθεια πλάσαρε το Τζενάμο και άνοιξε το σκορ.

Οι συνθέσεις από το ΟΑΚΑ:

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Βύντρα, Καντέ, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Βιτόλο, Καραγκούνης, Ζέκα, Κουίνσι, Ρούντολφ, Τοτσέ

Παναιτωλικός: Τζενάμο, παλαιολόγος, Ντολέζαι, Εζενγκουέλε, Αντι, Κούσας, Φερνάντες, Ρότσα, Καμαρά, Μπουμάλ, Πασάς