Τρίτη, 23 Απρ.

LIVE: Ισπανία – Ιρλανδία 4-0

ΦΩΤΟ REUTERS.

Οι πρωταθλητές κόσμου και Ευρώπης αναζητούν την πρώτη τους νίκη στην τελική φάση του Euro. Οι Ιρλανδοί είναι το αουτσάιντερ του ομίλου και γνωρίζουν ότι ψάχνουν ένα θαύμα. Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Σεντ Λέτζερ.

83′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ. Ο Φάμπεργκας με εξαιρετική κίνηση και διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γκίβεν.

82′ Ωραίο σουτ του Καθόρλα, ο Γκίβεν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

79′ Ο Καθόρλα στη θέση του Ινιέστα.

76′ Ο ΜακΚλίν στη θέση του Νταφ.

74′ Σουτ του Κιν, έδιωξε ο Κασίγιας.

73′ Ο Φάμπρεγκας στη θέση του Τόρες.

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ. Ο Τόρες μετά από ασίστ του Σίλβα πλάσαρε τον Γκίβεν και ανέβασε το δείκτη του σκορ.

65′ Ο Χάβι Μαρτίνεθ στη θέση του Τσάμπι Αλόνσο.

62′ Σουτ του Μπουσκέτς μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ.

55′ Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία. Από το σημείο του πέναλτι ο Τσάβι έκανε το σουτ αλλά ο Γκίβεν έκανε μεγάλη επέμβαση.

54′ Κίτρινη κάρτα στον Τσάμπι Αλόνσο.

49′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ. Ο Ινιέστα σούταρε, ο Γκίβεν απέκρουσε αλλά η μπάλα έφτασε στο Σίλβα ο οποίος με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Γουόλτερς στη θεση του Κοξ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Ωραίο σουτ του Ινιέστα, έδιωξε δύσκολα ο Γκίβεν.

45′ Σουτ στην κίνηση από τον Τσάμπι Αλόνσο που έφυγε άουτ.

44′ Σουτ του Αρμπελόα, απομάκρυνε ο Γκίβεν.

42′ Πλασέ του Τσάβι, μπλόκαρε ο Γκίβεν.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Γουέλαν.

Η Ισπανία παίζει… μόνη της και ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα της εξασφαλίσει τη νίκη.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Κιν.

25′ Κεφαλιά του Σίλβα, έδιωξε ο Γκίβεν.

23′ Καλή στιγμή για την Ισπανία. Ο Ινιέστα σούταρε από καλή θέση αλλά ο Γκίβεν έδιωξε.

8′ Σουτ του Τόρες λίγο άουτ.

4′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ. Καταπληκτικό τέρμα από τον Φερνάντο Τόρες που πήρε τη μπάλα μετά από διώξιμο του Γουαρντ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Γκίβεν.

2′ Δυνατό σουτ του Κοξ, έδιωξε ο Κασίγιας.

Σέντρα στον αγώνα

Ισπανία: Κασίγιας, Αρμπελόα, Ζόρντι Άλμπα, Ράμος, Πικέ, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο (65′ Χάβι Μαρτίνεθ), Μπούσκετς, Ινιέστα (79′ Καθόρλα), Νταβίντ Σίλβα, Τόρες (73′ Φάμπρεγκας)

Ιρλανδία: Γκίβεν, Σεντ Λέντζερ, Γουάρντ, Ο’ Σέι, Νταν, Γουέλαν, ΜακΓκίντι, Άντριους, Νταφ (76′ ΜακΚλιν), Κιν, Κόξ (46′ Γουόλτερς)