Τετάρτη, 17 Απρ.

LIVE: Νότια Αφρική – Μεξικό

Κατάμεστο το Soccer City για την πρεμιέρα
Κατάμεστο το Soccer City για την πρεμιέρα, ΦΩΤΟ REUTERS.

Το Παγκόσμιο κύπελλο ξεκίνησε. Νότια Αφρική και Μεξικό έμειναν στο 1-1 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της κορυφαίας ποδοσφαιρικής γιορτής του Πλανήτη.

Λήξη αγώνα 1-1.

90′ Δοκάρι η Νότια Αφρική. Ο Μ’ Μπέλα μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι.

83′ Ο Πίεναρ δίνει τη θέση του στον Πάρκερ

79′ Ο Μάρκες ιοσφαρίζει. Μόνος του απέναντι στον Κούνε δεν είχε πρόβλημα να παραβιάσει την εστία του Κούνε.

74′ Ο Ερνάντες στη θέση του Φράνκο

70′ Ο Μοντίσε (Ν. Αφρική) χάνει τη μάχη στο τεα α τετ με τον Πέρεζ. δικαίως φωνάζει για πέναλτι.

69′ Ο Μπλάνκο στη θέση του Βέλα.

60′ Σουτ του Ντος Σάντος έδιωξε ο Κούνε.

56′ Αλλαγή για το Μεξικό. Ο Γκουαρδάδο στη θέση του Αγκιγιάρ.

55′ Ο Τσαμπαλάλα ανοίγει με εξαιρετικό αριστερό σουτ το σκορ. Αυτό είναι το έκτο του γκολ με τη Νότια Αφρική

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Αλλαγή για τη Νότια Αφρική. Ο Μασιλέλα στη θέση του Τουάλα

Το Μεξικό ήταν καλύτερο για 40 λεπτά στο πρώτο μέρος, έχασε μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Από την άλλη η Νότια Αφρική προσπάθησε στο τέλος του ημιχρόνου, χάνοντας και αυτή μία καλή ευκαιρία.

Λήξη ημιχρόνου 0-0.

45′ Κεφαλιά Ντιγκατσόι λίγο πάνω από την εστία του Μεξικού.

40′ Ο βομβαρδισμός συνεχίζεται. Ο Φράνκο μόνος του έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

38′ Ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, γκολ του Μεξικού.

37′ Νέο σουτ του Ντος Σάντος, αυτή τη φορά με το αριστερό, πέρασε κόρνερ.

36′ Διαγώνιο σουτ του Ντος Σάντος, λίγο δίπλα από το δεξί καθετο δοκάρι της Νοτίου Κορέας.

35′ Ο Φράνκο χάνει μοναδική ευκαιρία, χάνοντας το τετ α τετ με τον Κούνε.

26′ Κίτρινη καρτά Ντιγκατσόι

19′ Σουτ του Ντος Σάντος έξω από την περιοχή, λίγο άουτ. Η καλύτερη φάση μέχρι τώρα.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Χουάρες (Μεξικό)

16′ Φάουλ του Πιέναρ, πάνω από το δοκάρι του Πέρεζ.

15′ Κεφαλιά του Φράνκο μετά από κόρνερ του Ντο Σάντος, ψηλά πάνω από την εστία της Νοτίου Αφρικής.

Για τις βουβουζέλες δεν χρειάζεται να κάνουμε σχόλιο… Λογικά μέχρι το τέλος του Μουντιάλ θα έχουμε πονοκέφαλο.

Το Μεξικό έχει ξεκινήσει πολύ καλά το ματς, πιέζει τη Νότια Αφρική και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το άγχος των διοργανωτών του Μουντιάλ.

2′ Ο Ντο Σάντος εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακας της Ν. Αφρικής αλλά δεν μπόρεσε από κοντά να πετύχει το πρώτο γκολ του Μουντιάλ.

Σέντρα του αγώνα.

16.58 Οι Εθνικοί ύμνοι Μεξικού και Νοτίου Αφρικής ηχούν στο Soccer City.

16.55 Το σύνθημα δόθηκε. Η ποδοσφαιρική γιορτή αρχίζει. Οι δύο πρόεδροι χαιρετούν έναν έναν τους 22 παίκτες που θα αγωνιστούν στον πρώτο αγώνα του Μουντιάλ.

Ο Ζεπ Μπλάτερ και ο Ζούμα κηρύσσουν την έναρξη του Μουντιάλ, ΦΩΤΟ REUTERS.

16.50 Ο πρόεδρος της FIFA Ζεπ Μπλάτερ παραδίδει το μικρόφωνο στον πρόεδρο της Νοτίου Αφρικής για να κηρύξει αυτός την έναρξη των αγώνων.

16.30 Ο Χαβιέ Αγκίρε επεφύλασσε μία μεγάλη έκπληξη στην ενδεκάδα του Μεξικού. Ο άσος της Λα Κορούνια Αντέρς Γκουαρδάδο δεν βρίσκεται στο αρχικό σχήμα των Μεξικανών.

Νότια Αφρική: Κούνε, Γκάσα, Μοκοένα, Τσαμπαλαλά, Μπελά, Πίεναρ (83′ Πάρκερ), Μοντισέ, Λοτσολονιάνε, Ντιγκατσόι, Τουάλα (46′ Μασιλέλα), Κουμαλό.

Μεξικό: Πέρεζ, Ροντρίγκες, Σαλσίδο, Μάρκες, Οσόριο, Τοράδο, Φράνκο (74′ Ερνάντες), Βέλα (69′ Μπλάνκο), Αγκιγιάρ (56′ Γκουαρδάδο), Χουάρες, Ντος Σαντος.