Παρασκευή, 29 Μαρ.

LIVE: Ολυμπιακός – ΑΕΚ

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την ΑΕΚ σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου, το οποίο δεν είχε και την αντίστοιχη διαιτησία. 4 δοκάρια είχαν οι ερυθρόλευκοι, 1 η ΑΕΚ που διαμαρτύρεται για κανονικό γκολ που της ακυρώθηκε.

Λήξη αγώνα. 2-1

90+3′ Βγαίνει και ο Σάχα μπροστά.

90+2’΄Ο Σάχα πρόλαβε τον Μαρέσκα πριν ο Ιταλός κάνει το 3-1.

90+1′ Σουτ του Μαρέσκα λίγο άουτ. Άλλα δύο είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ Ο Λεονάρντο στη θέση του Λούα Λούα.

87′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάτολο που χειροκροτείται δίνει τη θέση του στον Μήτρογλου.

85′ Ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ για φάουλ πάνω στον Νικοπολίδη. Λάθος η υπόδειξη δεν υπάρχει επαφή του Νικοπολίδη με τον Τζιμπούρ που ήταν απλά κοντά στη φάση. Το γκολ το σημείωσε ο Μανωλάς.

84′ Κίτρινη κάρτα στον αβραάμ Παπαδόπουλο.

83′ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντουντού πάνω από την εστία του Σάχα.

82′ Χαμένη ευκαιρία με τον Ντουντού που προτίμησε να ολοκληρώσει μόνος του και δεν γύρισε την μπάλα στο πέναλτι.

81′ Νεύρα μεταξύ των παικτών μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Καφέ πάνω στον Όσκαρ. Κίτρινη κάρτα στον Καφέ.

77′ Τέταρτο δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κίνηση του Όσκαρ, πλασέ με το αριστερό και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

76′ Ο Λεονάρντο στη θέση του Μάκου.

75′ Σημαντική ευκαρία με τον Λούα Λούα να μην μπορεί να νικήσει από καλή θέση τον Σάχα.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού ο οποίος θα χάσει τα δύο επόμενα ματς των πλέι οφ αφού έστασε τις 7 κίτρινες.

72′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό εν μέσω αποδοκιμασιών. Ο Ντάρμπισαϊρ έδωσε τη θέση του στον Λεντέσμα.

70′ Δοκάρι για την ΑΕΚ. Η κεφαλιά του Νέμεθ μετά από σέντρα του Μαντούκα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Καφές έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Νικοπολίδης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε εντυπωσιακά.

66′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λαγός γύρισε στην καρδιά της περιοχής στον Νέμεθ ο οποίος βρήκε αέρα και έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει.

64′ Κίτρινη κάρτα στο Μάκο.

63′ Αριστερό σουτ του Λούα Λούα που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Σάχα.

61′
Ωραίο γύρισμα του Μαντούκα στον Τζιμπούρ ο οποίος σούταρε αλλά οι αμυντικοί του Ολυμπιακού τον πρόλαβαν.

59′ Καλή αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Σκόκο να ολοκληρώνει με άψυχο σουτ την προσπάθεια των συμπαικτών του.

56′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Νέμεθ στη θέση του Χέρσι.

55′ Κεφαλιά του Μανωλά από καλή θέση, πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μαντούκα στη θέση του Αραούχο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Δείτε τα γκολ του πρώτου μέρους

Λήξη ημιχρόνου. Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-1. Οι ερυθρόλευκοι κάνουν ίσως την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση στο πρώτο μέρος και μάλλον αδικούνται από το σκορ. 3 δοκάρια έχει ως τώρα ο Ολυμπιακός. Η ΑΕΚ δεν μπορεί να κόψει τους αντιπάλους της στη μεσαία γραμμή, πουλάει εύκολα την μπάλα και σίγουρα ο Μπάγεβιτς έχει πολλά να πει στα αποδυτήρια.

43′ 2-1. Ο Μαρέσκα με κεφαλιά ψαράκι δίνει και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά από σέντρα του Ραούλ Μπράβο.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Λούα Λούα για μαρκάρισμα στον Γιάχιτς.

Ο Σταύρος Αδαμίδης παρακολουθεί από τη σουίτα του Γ. Καραϊσκάκης το ματς, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Λαγό

33′ Σουτ του Ντάτολο που πέρασε μακριά από την εστία του Σάχα.

32′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ζεβλάκοφ, η μπάλα χτύπησε στην πάνω πλευρά του δοκαριού.

25′ Ο Σκόκο διαμαρτύρεται δικαιολογημένα για πέναλτι. Ο Αργεντινός μπήκε στην περιοχή, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έβαλε το χέρι του και τον εμπόδισε να διεκδικήσει την μπάλα.

Το χαμόγελο του Σωκράτη Κόκκαλη πάγωσε μετά το γκολ του Τζιμπούρ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

22′ 1-1. Ο Τζιμπούρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ράφικ Τζιμπούρ με εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι ισοφαρίζει για την ΑΕΚ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

21′ Πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Καφέ από τον Ζεβλάκοφ. Στο ριπλέι φαίνεται ότι δεν υπάρχει επαφή. Κίτρινη κάρτα στον Ζεβλάκοφ.

17′ Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντάτολο στον Ντάρμπισαϊρ, το πλασέ του Άγγλου πέρασε δίπλα από την εστία του Σάχα.

Ο Σωκράτης Κόκκαλης είναι χαμογελαστός στο γήπεδο μετά την επίσκεψη του στις εγκαταστάσεις του Ρέντη, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

13′ Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για μαρκάρισμα στον Λούα Λούα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το γκολ του Μέλμπεργκ, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

10′ 1-0. Κόρνερ από τον Ντάτολο, κεφαλιά ψαράκι του Μέλμπεργκ η μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του.

9′ Καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Πολύ καλή κίνηση του Ντάρμπισιρ, πέρασε τον Μανωλά έκανε το πλασέ με το αριστερό όμως ο Σάχα είπε και πάλι όχι.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάρμπισιρ έκανε τη σέντρα, ο Ντουντού δεν μπόρεσε, ο Λού Λούα γύρισε από τα αριστερά και ο Σάχα έδιωξε με τη βοήθεια και του δοκαριού.

6′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Όσκαρ από δεξιά γύρισε έξοχα το σώμα του, η μπάλα κόντραρε στον Μανωλά και προσέκρουσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σάχα.

2′ Κατά μέτωπο επίθεση του Όσκαρ ο οποίος σούταρε αλλά ο Αραούχο τον πρόλαβε.

Σέντρα στον αγώνα

Στις εξέδρες βρίσκεται και ο Κριστιάν Καρεμπέ ο οποίος αποθεώνεται από τον κόσμο. Υπάρχουν φήμες που δεν επιβεβαιώνονται από την ΠΑΕ ότι ο Γάλλος θα αναλάβει τεχνικός διευθυντής του Ολυμπιακού.

18.55 Οι παίκτες και το διαιτητικό τρίο βγαίνουν στο γήπεδο. Δεν είναι κατάμεστο το Γ. Καραϊσκάκης.

Έκπληξη αποτελεί η συμμετοχή του Ντάτολο στην ενδεκάδα. Ο Αργεντινός βγήκε από την “καραντίνα” και μάλιστα άμεσα κλήθηκε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη ο Μπάγεβιτς δεν επεφύλασσε εκπλήξεις. Ο Μπλάνκο είναι η μοναδική απουσία της ΑΕΚ η οποία θα έχει μοναδικό προωθημένο τον Ράφικ Τζιμπούρ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Όσκαρ, Ντάρμπισαϊρ (72′ Λεντέσμα), Ζεβλάκοφ, Μπράβο, Ντάτολο (87′ Μήτρογλου), Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Μαρέσκα, Λούα Λούα (90′ Λεονάρντο).

ΑΕΚ
: Σάχα, Καφές, Αραούχο (46′ Μαντούκα), Χέρσι (56′ Νέμεθ), Μαϊστόροβιτς, Τζιμπούρ, Γιάχιτς, Μάκος (76′ Λεονάρντο), Λαγός, Μανωλάς, Σκόκο.

Διαιτητής: Τριτσώνης

Το κλίμα στους ερυθρόλευκους είναι βαρύ μετά την επίσκεψη του προέδρου της ομάδας που ξεκαθάρισε στους παίκτες ότι θα υπάρξουν μειώσεις αν δεν καταφέρουν να πάρουν την πρώτη θέση στα πλέι οφ.

Από την άλλη ο Σταύρος Αδαμίδης που ακολούθησε την ομάδα στο Γ. Καραϊσκάκης υποσχέθηκεπριμ 100.00 ευρώ σε περίπτωση επανάληψης του θριάμβου στην κανονική περίοδο.

Πρόσωπο του αγώνα ο Σκόκο που ακούγεται έντονα στα μετεγγραφικά του Ολυμπιακού. Ιδιαίτερη σημασία έχει η στάση των οπαδών. Ο Αργεντινός ήταν αυτός που “σκότωσε” τους ερυθρόλευκους στη νίκη της ΑΕΚ με 2-1 στην κανονική περίοδο.