LIVE: Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Ολυμπιακός αγχώθηκε αλλά νίκησε με 2-1 την ΜακάμπιΤελ Αβίβ. Με δέκα οι Ισραηλινοί από το 60′. Καταπληκτικό γκολ ο Ζαϊρί. Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Ρόμπενταλ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

81′ Ο Μπουζάγκολ στη θέση του Μεντουνγιαντίν. Ντεμπούτο για τον Ιμπαγάσα στη θέση του Ρόμενταλ.

80′ Σουτ του Ντουντού εύκολα ο Στράουμπερ.

73′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Ρόμενταλ σκόραρε στο ντεμπούτο του. Ωραία σέντρα του Χολέμπας από τα αριστερά, στην καρδιά της περιοχής ο Ρόμενταλ με αριστερό πλασέ νίκησε τον Στράουμπερ.

71′ Ο Αβιντόρ στη θέση του Ιτζχάκι.

71′ Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Ντουντού.

69′ Σουτ του Μαρέσκα στην αγκαλιά του Στράουμπερ.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Ζιβ.

67′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Εκπληκτικό γκολ του Ζαϊρί. Με πλάτη προς την εστία έκανε κοντρόλ και γύρισε άμεσα, πιάνοντας καταπληκτικό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα.

65′ Σουτ του Μήτρογλου από καλή θέση, κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Στράουμπερ.

62′ Ο Γέινι στη θέση του Κολαούτι.

61′ Ο Μοντέστο από την καρδιά της περιοχής δεν μπόρεσε με κεφαλιά να σκοράρει.

60′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΑΜΠΙ. Ο Μπάνινγκ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Ντιόγκο.

59′ Δυνατό σουτ του Ντουντού, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

58′ Ο Μήτρογλου στη θέση του Ντέρμπισιρ.

56′ Ο Ντάρμπισιρ με ψηλοκρεμαστό πλασέ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

50′ Ο Μιραλάς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ζαϊρί.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Ο
 Λίνεν στο ματς με την Μπέσα είχε κάνει δύο αλλαγές στην αρχή του δευτέρου μέρους και είχε αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Τώρα συνεχίζει με τους 11 που ξεκίνησε.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΡΟΝΟΥ.

Πολύ κακός ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο. Ντιόγκο και Ντάρμπισιρ δεν μπορούν να συννενοηθούν, ο Ρόμενταλ δείχνει ανέτοιμος, ο Μιραλάς χάθηκε μετά το καλό ξεκίνημα και οι Ντουντού – Μαρέσκα έχουν χάσει τη μάχη της μεσαίας γραμμής. Οι Ισραηλινοί παίζουν έξυπνα, έχουν κρατήσει σε χαμηλό τέμπο το ματς και δίκαια προηγούνται, ενώ θα μπορούσαν να είχαν κάνει 2 τα τέρματα τους με το δοκάρι του Ιτζχάκι.

Προβληματισμένος παρακολουθεί την εξέλιξη του ματς ο Σωκράτης Κόκκαλης, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

45+2′ Κίτρινη κάρτα στον Κολαούτι.

45′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΑΜΠΙ. Ο Ιτζχάκι με όμορφο δεξί σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.

43′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στον αγώνα. Ο Ντουντού μέσα από τη μικρή περιοχή νικήθηκε εντυπωσιακά από τον Στράουμπερ.

37′ Ο Νικοπολίδης έκανε άστοχη έξοδο αλλά η κεφαλιά του Νιβάλντο πέρασε άουτ.

36′ Ο Ιτζχάκι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε βασανιστικά παράλληλα από την εστία του Νικοπολίδη.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιόγκο.

32΄ Σουτ του Σιντιμπέ στον αέρα, πέρασε πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

Κακός ο Ολυμπιακός στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα. Ο Μιραλάς μοιάζει να παλεύει μόνος του, ενώ ΝΤιόγκο και Ντάρμπισιρ δεν μπορούν να συνδυαστούν μέχτι τώρα.

30′ Ωραία πάσα του Μιραλάς, αλλά ο Ντριόγκο με το αριστερό αστόχησε απελπιστικά.

18′ 0-1 Εύστοχο το πέναλτι του Μεντουνγιαντίν. Στη μία γωνία η μπάλα στην άλλη ο Νικοπολίδης.

16′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΑΜΠΙ σε χέρι του Γκαλίτσιου. Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας για διαμαρτυρία.

11′ Αδύναμο αριστερό σουτ του Ντιόγκο, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Μακάμπι.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάνινγκ.

6′ Σουτ του Μιραλάς με το δεξί, ψηλά πάνω από την εστία του Στράουμπερ.

Σέντρα στον αγώνα

Mε δύο επιθετικούς θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός. Ο Ντιόγκο θα παίξει πίσω από τον Ντάρμπισιρ που θα βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης. Ο Ρόμενταλ θα κάνει το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα των ερυθρόλευκων. Εκτός έμεινε ο Ραούλ Μπραβο αφού ο Λίνεν επέλεξε τον Χολέμπας.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Χολέμπας, Μέλμπεργκ, Μοντέστο, Ντουντού, Μαρέσκα, Μιραλάς (50′ Ζαϊρί), Ρόμενταλ (81′ Ιμπαγάσα), Ντιόγκο, Ντάρμπισιρ (58′ Μήτρογλου).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στράουμπερ, Σαμπάν, Μπάνινγκ. Νιβάλντο, Μεντουνγιαντίν (81′ Μπουζάγκλο), Ιτζχάκι (71′ Αβιντόρ), Ζιβ, Γκάφνι, Σιντιμπέ, Κολαούτι (62′ Γέινι), Στρουλ.

Διαιτητής: Ντάγκλας ΜακΝτόναλντ (Σκοτσέζος)