Τρίτη, 16 Απρ.

LIVE: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1

Ο Ολυμπιακός είχε τα (τέσσερα) δοκάρια, αλλά ο ΠΑΟΚ έφυγε από το “Γ. Καραϊσκάκης” με το αποτέλεσμα (1-1). Ανοιχτοί οι λογαριασμοί ενόψει… Τούμπας. Παρακολουθήσατε λεπτό προς λεπτό από το NewsIt όσα έγιναν στο Φάληρο.

90’+3 ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο ΠΑΟΚ φεύγει από το Φάληρο έχοντας πετύχει το εκτός έδρας γκολ. Ο επαναληπτικός σε 15 μέρες στην Τούμπα

87′ Προσπάθεια του Ζαϊρι, η μπάλα στο δοκάρι, η μπάλα φτάνει στον Τοροσίδη, αλλά κι εκείνος σημαδεύει το δοκάρι! Δυο δοκάρια στην ίδια φάση για τους «ερυθρόλευκους», συνολικά τέσσερα στον αγώνα!

83′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Τσιρίλο εκτέλεσε το φάουλ, ο Βιεϊρίνια έκανε το κοντρόλ στο ύψος του πέναλτι και εκτέλεσε τον Νικοπολίδη για το 1-1!

75′ Κίτρινη κάρτα στον Βιεϊρίνια

75′ Ο Μουσλίμοβιτς στη θέση του Ίβιτς

75′ Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Ιμπαγάσα, ο Τοροσίδης κερδίζει την εναέρια μονομαχία, αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά

74′ Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας

72′
Ο Φετφατζίδης στη θέση του Ρόμενταλ

66′ Απειλεί ξανά με στημένη φάση ο Ολυμπιακός, ο Ιμπαγάσα εκτελεί, ο Πέντελιτς νικά δυο παίκτες του ΠΑΟΚ στον αέρα αλλά η μπάλα σταματά στο δοκάρι του (εξουδετερωμένου) Χαλκιά. Δεύτερο δοκάρι για τον Ολυμπιακό
Η ένταση ήταν σε πρώτο πλάνο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα - ΦΩΤΟ EUROKINISSI
63′ Ο Ριέρα αποχωρεί και ο Χολέμπας μπαίνει στη θέση του

59′ Ο Ριέρα κάνει απίστευτο σλάλομ, βγάζει τον Μιραλάς σε θέση… βολής και με τον Χαλκιά σε λάθος θέση, αλλά το πλασέ του Βέλγου κατέληξε άουτ

56′ Απειλεί ξανά ο Ολυμπιακός. Ο Ριέρα επιχείρησε μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Χαλκιά να πέσει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούσει

52′ Κίτρινη κάρτα ο Τοροσίδης για μαρκάρισμα στον Βιεϊρίνια
Ο Μοντέστο πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε σε κρίσιμο σημείο - ΦΩΤΟ EUROKINISSI
47′ Καμία αλλαγή για τις δυο ομάδες

19:10 Έναρξη του Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

18:52 Ένταση στη φυσούνα ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων, απόρροια των νεύρων και των δυνατών μονομαχιών του πρώτου ημιχρόνου. Ίβιτς και Μουσλίμοβιτς από τη μια και Νικοπολίδης, Πάντελιτς ήρθαν στα χέρια. Γενικεύτηκε η σύρραξη, αλλά γρήγορα τα πνεύματα ηρέμησαν.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0

47′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Εκτέλεση φάουλ από τον Ιμπαγάσα, αδράνεια στο κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Μοντέστο κάνει τη γυριστή κεφαλιά, ο Τσουκαλάς βάζει λάθος το σώμα του και η μπάλα στα δίχτυα, 1-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους

45′ Κίτρινη κάρτα στον Χαλκιά για καθυστέρηση

35′ Ο Κοντρέρας κάνει τάκλιν στον Πάντελιτς και ο επιθετικός του Ολυμπιακού τον χτυπάει στο κεφάλι, πέφτοντας. Απειλήθηκε σύρραξη…
Πάντα παρών ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης - ΦΩΤΟ EUROKINISSI
32′ Με το κεφάλι ο Παπαδόπουλος “στρώνει” στον Μοντέστο, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ διώχνουν πριν τον Ριέρα

31′ Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη για χέρι

26΄ Ο Βιεϊρίνια πασάρει με το κεφάλι στον Σαλπιγγίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου αλοιώθηκε από τον Μέλμπεργκ. Ο Γκαρσία εκτέλεσε επικίνδυνα το κόρνερ, αλλά ο Νικοπολίδης πρόλαβε να διώξει

24′ Ο διαιτητής του αγώνα αποβάλει από τον πάγκο τον προπονητή του ΠΑΟΚ, Μάκη Χάβο

19′ Η πρώτη… επίσκεψη του ΠΑΟΚ στα καρέ του Νικοπολίδη. Το σουτ του Φωτάκη φεύγει ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, ο Ολυμπιακός πιέζει για το γκολ.
Στο έδαφος από αντικείμενο που δέχτηκε ο επόπτης του αγώνα - ΦΩΤΟ EUROKINISSI
7′ Ο βοηθός διαιτητή δέχεται αντικείμενο από την κερκίδα και πέφτει στο έδαφος. Δυο λεπτά διακοπή στον αγώνα

6‘ Η πρώτη ουσιαστική απειλή για τον Χαλκιά. Ο Ρόμενταλ έβγαλε τη σέντρα για τον Πάντελιτς, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ προλαβαίνει τον Σέρβο και διώχνει με τα πόδια
ΦΩΤΟ NEWSIT
5′ Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα 5 λεπτά

18:00 Σέντρα στο ντέρμπι του Φαλήρου με μικρή καθυστέρηση λόγω ρίψης δακρυγόνων στον αγωνιστικό χώρο

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Αβράαμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Ιμπαγάσα, Μοντεστό, Μιραλάς, Ριέρα, Ρόμενταλ, Πάντελιτς.

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Τσουκαλάς, Τσιρίλο, Λίνο, Σνάουτσνερ, Κοντρέρας, Γκαρσία, Φωτάκης, Ίβιτς, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης.