13oC Αθήνα

LIVE: Πορτογαλία-Βραζιλία

ΦΩΤΟ REUTERS

Τελικό αποτέλεσμα Πορτογαλία – Βραζιλία 0-0. Προκρίθηκαν και οι δύο. Πρώτη η Βραζιλία και δεύτερη η Πορτογαλία.

Λήξη του αγώνα.

90′ Ο Ντάνι δεν πρόλαβε την έξοδο του Ζούλιο Σέζαρ και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.

90′ Σουτ του Ραμίρες, κόντραρε και ο Εντουάρντο με δυσκολία πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

85′ Ο Γκραφίτε στη θέση του Λουίς Φαμπιάνο.

84′ Ο Μιγκέλ Βελόσο στη θέση του Ραούλ Μεϊρέλες.

82′ Ο Ραμίρες στη θέση του Ζούλιο Μπαμπτίστα.

77′ Ο Ρονάλντο έπιασε το σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Σιμάο αλλά αστόχησε.

64′ Ο Πέδρο Μέντες στη θέση του Πέπε.

60′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Λάθος της άμυνας των βραζιλιάνων, αλλά ο Μεριρέλες από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζούλιο Σέζαρ.

58′ Σουτ του Σιμάο στην αγκαλιά του Ζούλιο Σέζαρ,

57′ Κεφαλιά του Λουίς Φαμπιάνο στην αγκαλιά του Εντουάρντο.

54′ Ο Σιμάο στη θέση του Ντούντα.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ. 7 κίτρινες κάρτες σε ένα ματς που πολλοί περίμεναν ότι θα είχε φιλικό χαρακτήρα αφού με ισοπαλία εξασφαλίζουν την πρόκριση και οι δυο.

45′ Κίτρινη κάρτα στον Κοεντράο.

44′ Αλλαγή για τη Βραζιλία. Ο εκνευρισμένος Φελίπε Μέλο έδωσε τη θέση του στον Ζόσουε.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Φελίπε Μέλο για πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Πέπε. Του το χρώσταγε…

40′ Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Φελίπε Μέλο.

39′ Κεφαλιά του Λουίς Φαμπιάνο μετά από σέντρα του Μαϊκόν λίγο άουτ.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Τιάγκο για θέατρο.

30′ ΔΟΚΑΡΙ για τη Βραζιλία. Ο Νιλμάρ από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, λόγω της παρέμβασης του Εντουάρντο και του δοκαριού.

26′ Κίτρινη κάρτα σε Ζουάν και Ντούντα. Ο Βραζιλιάνος σταμάτησε με το χέρι την αντεπίθεση των Πορτογάλων και ο Ντούντα ζήτησε να δει κόκκινη κάρτα ο αντίπαλος του.

18′ Καλό σουτ του Τιάγκο λίγο άουτ.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Φαμπιάνο.

6′ Σουτ του Ζούλιο Μπαμπτίστα άουτ.

Σέντρα στον αγώνα.

Η Βραζιλία έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της και χρειάζεται την ισοπαλία για να μείνει στην πρώτη θέση του ομίλου. Η Πορτογαλία λογικά έχει προκριθεί αφού για να μείνει εκτός πρέπει να χάσει, να κερδίσει η Ακτή Ελεφαντοστού και να καλύψει την τεράστια διαφορά τερμάτων που έχει με τους Πορτογάλους.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Εντουάρντο, Μπρούνο Άλβες, Ντούντα (54′ Σιμάο), Καρβάλιο, Ρονάλντο, Ντάνι, Πέπε (64′ Πέδρο Μέντες), Μεϊρέλες (84′ Μιγκέλ Βελόσο), Τιάγκο, Κόστα, Κοεντράο.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο, Ζουάν, Φελίπε Μέλο (44′ Ζόσουε), Μπάστος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Λουΐς Φαμπιάνο (85′ Γκραφίτε), Ντάνι Άλβες, Ζούλιο Μπαπτίστα (83′ Ραμίρες), Νιλμάρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπενίτο Αρτσούντια (Μεξικό)
ΣΤΑΔΙΟ: «Moses Babhida»