Η Εθ΄νική ομάδα της Σερβίας
Η Εθ΄νική ομάδα της Σερβίας, ΦΩΤΟ REUTERS.

Τελικό αποτέλεσμα. Σερβία – Γκάνα 0-1.

λΗΞΗ ΑΓΩΝΑ 0-1. Μεγάλη νίκη για τη Γκάνα.

90’+3′ Ο Γκίαν δίνει τη θέση του στον Αμπέιγε.

90’+2′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Γκίαν με εξαιρετικό πλασέ πέρασε τη μπάλα από τον Στόικοβιτς αλλά και πάλι το αριστερό δοκάρι του αρνήθηκε το δεύτερο γκολ.

90′ Ο Μπόατνεγκ δίνει τη θέση του στον Άντι.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Ταγκόε.

87′ Σουτ του Κουζμάνοβιτς άουτ.

84′ Ο Γκίαν ευστοχεί και κάνει το 1-0 για την Γκάνα.

83′ Πέναλτι για την Γκάνα, χέρι του Κουζμάνοβιτς.

82′ Η Σερβία με δέκα παίκτες παίζει πολύ καλύτερα από την Γκάνα. Ατομική προσπάθεια του Ιβάνοβιτς λίγο άουτ.

80′ Κεφαλιά του Βίντιτς άουτ.

79′ Ο Κράσιτς έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Σερβίας. Ο Λάζοβιτς γύρισε, ο Πάντελιτς δεν μπόρεσε και ο Κράσιτς
από το σημείο του πέναλτι νικήθηκε από τον Κίνγκσον.

76′ Ο Σούμποτιτς στη θέση του Γιοβάνοβιτς.

ΦΩΤΟ REUTERS.

74′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λούκοβιτς. Με δέκα η Σερβία.

73′ Ο Ασαμόα δίνει τη θέση του στον Άπια.

69′ Ο Λάζοβιτς στη θέση του Ζίγκιτς.

62′ Αλλαγή για τη Σερβία. Ο Μίλιγιας δίνει τη θέση του στον Κουζμάνοβιτς.

61′ Ο Ταγκόε έπιασε το σουτ στον αέρα αλλά αστόχησε.

60′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Γκίαν έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι αφού χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Στόικοβιτς.

59′ Σέντρα του Πάντελιτς στον Ζίγκιτς ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να βρει τη μπάλα.

56′ Μακρινό σουτ του Αγιέου, πέρασε πάνω από το δοκάρι του Στόικοβιτς.

55′ Κίτρινη στον Λούκοβιτς.

54′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς. Ο Ασαμόα από πλεονεκτικότατη θέση έπιασε την κεφαλιά, χωρίς όμως να μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

49′ Ατομική προσπάθεια του Γιοβάνοβιτς που ολοκληρώνεται με τον χειρότερο τρόπο αφού ο Σέρβος επέλεξε να σουτάρει από πολύ δύσκολη θέση και αστόχησε απελπιστικά.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ημίχρονο 0-0. Μετά από το πρώτο 20λεπτο όπου ο ρθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Σέρβοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους και κατάφεραν να περιορίσουν την επιθετικότητα της Γκάνας.

39′ Μακρινό σουτ του Στάνκοβιτς, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κόμγκσον.

32′ Σουτ του Πέντελιτς στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κίνγκσον. Η Σερβία ισορρόπησε το ματς μετά το πρώτο 20λεπτο.

29′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ, πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κίνγκσον.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Βορσά.

19′ Κεφαλιά του Μενσά από καλή θέση πέρασε άουτ. Η Γκάνα είναι πολύ καλύτερη από τη Σερβία στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

18′ Κίτρινη κάρτα στον Ζίγκιτς.

15′ Σέντρα σουτ του Ασαμόα, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Ζίγκιτς που “φλέρταρε” με το αυτογκόλ. Πάνω κάτω η μπάλα στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

4′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκίαν, πέρασε άουτ.

2′ Πολύ καλά έχει ξεκινήσει το ματς. Σουτ του Ανάν λίγο άουτ.

1′ Ο Πάντελιτς θέλησε να πετύχει το πιο γρήγορο γκολ του Μουντιάλ, αλλά το μακρινό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

16.55 Οι δύο ομάδες βγήκαν στο γήπεδο για την καθιερωμένη παρουσίαση και την ανάκρουση των δύο Εθνικών ομάδων. Ελπίζουμε να δούμε καλύτερο θέαμα από όσο έχουμε δει μέχρι τώρα.

Εκτός ενδεκάδας έμεινε ο Μουντάρι και έτσι η Γκάνα δεν θα έχει κανέναν από τους δύο μεγάλους αστέρες της στο εναρκτήριο ματς της στο Μουντιάλ. Είναι γνωστό ότι ο Εσιέν έχει μείνει εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Γήπεδο: Loftus Versfeld

Σερβία: Στόικοβιτς, Ιβάνοβιτς, Βίντιτς, Λούκοβιτς, Κολάροφ, Κράσιτς, Στάνκοβιτς, Μιλίγιας (62΄Κουζμάνοβιτς), Γιοβάνοβιτς (76′ Σούμποτιτς), Ζίγκιτς (69′ Λάζοβιτς), Πάντελιτς.

Γκάνα: Κίνγκσον, Πάντσιλ, Μενσά, Βορσά, Σαρπέι, Ανάν, Ασαμόα (73′ Άπια), Αγιού, Μπόατενγκ (90′ Άντι), Γκιάν (93′ Αμπέιγε), Ταγκόε.