Πέμπτη, 18 Απρ.

“Λύγισαν” οι Γάλλοι – Ρωσία-Ισπανία ο ημιτελικός

ΦΩΤΟ REUTERS.

Στα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ προκρίθηκε η Ισπανία, η οποία επικράτησε 66-59 της σκληροτράχηλης Γαλλίας σε ένα ματς με χαμηλό σκορ και αρκετά νεύρα. Κόντρα στην Ρωσία οι “φούριας ρόχας” την Παρασκευή.

Οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα μέχρι τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Σ’ αυτό το σημείο η Ισπανία… έβαλε μπρος τις μηχανές, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι (δέχτηκαν μόλις έξι πόντους σε όλη την περίοδο) και με τα αδέρφια Γκασόλ να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Το τέλος του αγώνα ήταν επεισοδιακό, αφού ο Μπατούμ έχασε την ψυχραιμία του κι έκανε πολύ σκληρό φάουλ στον Ναβάρο και να απειλείται γενική σύρραξη.

Για την Ισπανία 14 πόντους είχε ο Μαρκ Γκασόλ, 12 ο Ναβάρο, ενώ ο Πάου Γκασόλ πέτυχε νατμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από 15 πόντους είχαν για τη Γαλλία οι Ντιό και Πάρκερ, οι οποίοι -όπως και οι συμπαίκτες του- “εξαφανίστηκαν” στο 4ο δεκάλεπτο.

Στην 4άδα, η ομάδα του Σκαριόλο θα βρει απέναντί της τη Ρωσία, από την οποία είχε χάσει στη φάση των ομίλων.

Δεκάλεπτα: 22-17, 37-34, 53-51, 59-66.

Γαλλία: Σεραφέν 2, Μπατούμ 9, Τραορέ 2, Πάρκερ 15, Πιετρούς 10, Ντε Κολό 2, Ντιαό 15, Ζελαμπάλ 4, Τουριάφ.

Ισπανία: Π. Γκασόλ 10 (11 ριμπ.), Ναβάρο 12 (6 ριμπ.), Καλντερόν 5, Γιουλ 8, Μ. Γκασόλ 14 (8 ριμπ.), Φερνάντεθ 7, Ρέγες 2, Σαν Εμετέριο 2, Ιμπάκα 4,