“Λύτρωση” στο 95’ για Άρσεναλ με Βερμάλεν!

ΦΩΤΟ REUTERS

Με γκολ του Τόμας Βερμάλεν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Νιούκαστλ στο “Emirates”, έφτασε τις πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα και απέχει πλέον ένα πόντο από την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα Τότεναμ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 14’, με το πλασέ του Μπεν Αρφά.

Η… χαρά για τις “καρακάξες” δεν κράτησε για πολύ, αφού ένα λεπτό αργότερα ο φαν Πέρσι νίκησε από κοντά τον Κρουλ.

Στα τελευταία λεπτά η Άρσεναλ πίεσε για το δεύτερο , κάτι που το κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γουόλκοτ έκανε τη σέντρα στην “καρδιά” της αντίπαλης άμυνας, η μπάλα πέρασε από όλους και στρώθηκε στον ολομόναχο Βερμάλεν που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέζνι, Σανιά, Κοσιελνί, Βερμάελεν, Γκιμπς, Σονγκ, Ροζίτσκι (76′ Ράμσεϊ), Αρτέτα, Τσάμπερλεϊν (68′ Ζερβίνιο), Γουόλκοτ, Φαν Πέρσι.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Ντάνι Σίμπσον, Μάικ Γουΐλιαμσον, Κολοτσίνι, Σαντόν (46′ Περτς), Τιοτέ (81′ Γκούθρι), Καμπάγ, Μπεν Αρφά, Χονάς Γκουτιέρες, Ομπερτάν (61′ Αμεόμπι), Ντεμπά Μπα.