25oC Αθήνα

Μας…ζέσταναν – Ματσάρα στην Αγία Πετρούπολη, προβάδισμα πήρε η Ζενίτ

ΦΩΤΟ REUTERS.

Οι Ρώσοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς, επικράτησαν με 3-2 της Μπανφίκα και πήραν προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Πορτογαλία.

Το ματς στην Αγία Πετρούπολη τα είχε όλα. Ανατροπές, 5 γκολ, εκπληκτικό ρυθμό και ίσως το πιο όμορφο τέρμα της διοργάνωσης.

Η Μπενφίκα άνοιξε το σκρο στο 20′ με τον Μάξι Περέιρα αλλά η απάντηση της Ζενίτ ήρθε γρήγορα με τον Σιρόκοφ στο 27ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η μπάλα ανεβοκατέβαινε με μεγάλη ταχύτητα στις δύο περιοχές και στο 71′ οι Ρώσοι πέτυχαν ένα εκπληκτικό τέρμα και πήραν προβάδισμα. Δύο τακουνάκια στην ίδια φάση έκαναν οι γηπεδούχοι και ο Σεμακ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπενφίκα ισοφάρισε στο 87′ με τον Καρντόσο αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Σιρόκοφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους “8” του Τσάμπιονς Λιγκ στη Ζενίτ.