13oC Αθήνα

Με 7 “κανονιές” διέλυσε την Μπλάκμπερν η Άρσεναλ (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Άρσεναλ που νίκησε με το εντυπωσιακό 7-1 την Μπλάκμπερν η οποία αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 43′.

Ο Σισέ έπιασε από το λαιμό αντίπαλο και αποβλήθηκε(VIDEO)

Ήταν να μην ξυπνήσει η Άρσεναλ. Οι παίκτες του Βενγκέρ ξέσπασαν πάνω στην Μπλάκμπερν και εκτός από τα 7 τέρματα προσέφεραν και πλούσιο θέαμα στους φίλους τους.

Το πάρτι ξεκίνησε νωρίς αφού ο Φαν Πέρσι στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Η Μπλάκμπερν απάντησε με τον Πέντερσεν μισή ώρα αργότερα αλλά αυτή ήταν και η τελευταία της αναλαμπή στο ματς.

Ο Φαν Πέρσι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του στο 38′. Ο Τσάμπερλειν 2 λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ ενώ στο 43′ η Μπλάκμπερν έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκιβέτ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βομβαρδίζουν την εστία του Ρόμπινσον. Αρτέτα, Τσάμπερλειν, Φαν Πέρσι και Ανρί σκόραραν από μία φορά στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο διαμορφώνοντας το εντυπωσιακό 7-1.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Άρσεναλ – Μπλάκμπερν 7-1 (2′, 38′ και 62′ Φαν Πέρσι, 40′ και 54′ Οξλέιν-Τσάμπερλεϊν, 51′ Αρτέτα, 93′ Ανρί – 32′ Πέντερσεν)
Νόριτς – Μπόλτον 2-0 (70′ Σέρμαν, 85′ Πίλκινγκτον)
ΚΠΡ – Γουλβς 1-2 (16′ Ζαμόρα – 46′ Τζάρβις, 71′ Ντόιλ)
Στόουκ – Σάντερλαντ 0-1 (60′ ΜακΚλιν)
Γουέστ Μπρομ – Σουόνσι 1-2 (54′ Φόρτσουν – 55′ Σίγκουρντσον, 59΄Γκρέαμ)
Γουΐγκαν – Έβερτον 1-1 (76′ αυτ. Νέβιλ – 83′ Ανιτσέμπε)