Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Μήτρογλου ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πατέρας: Ήμασταν άτυχοι

Πριμ 200.000 ευρώ ο Κόκκαλης.

Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολ.

Δείτε τη δήλωση του Ζίκο μετά το ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ουσιαστικός από τον φλύαρο Παναθηναϊκό και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη.

Ο Μήτρογλου άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μετά από ασίστ του Ντουντού και ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή οι “πράσινοι”  είχαν υπερισχύσει στα σημεία.

Στο δέυτερο μέρος ο Ολυμπιακός με τον αέρα που του έδινε το 1-0 μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ματς και κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ με το εντυπωσιάκο γυριστό του Μήτρογλου μετά από σέντρα του Ζαϊρί.

Δείτε τα γκολ του Μήτρογλου

Ο Παναθηναϊκός έχασε σημαντική ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 66ο λεπτό αλλά ο Σισέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νικοπολίδη και η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν μία ανάσα από τον 3-0 με τον Ντουντού στο 73΄ και τον Όσκαρ στο 87΄.

Οι πράσινοι γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που δεν σκόραραν.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από βίντεο και εικόνες

Επεισόδια πριν την έναρξη του αγώνα μεταξύ οπαδών του Ολυμπιακού και της αστυνομίας. Το πούλμαν του Παναθηναϊκού άργησε να φτάσει στο Γ. Καραϊσκάκης και γι’ αυτό ο αγώνας ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση.