Πέμπτη, 18 Απρ.

Με το πόδι στο..γκάζι – “Απολαυστικός” ο Ολυμπιακός στην Κροατία

Η τελευταία κακή εμφάνιση των ερυθρόλευκων στην Ευρωλίγκα ήταν κόντρα στην Τσεντεβίτα, πριν από ένα μήνα. Από τότε ο Ολυμπιακός εντυπωσιάζει και το ίδιο έκανε στην Κροατία. Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, οι Πρωταθλητές Ευρώπης άνοιξαν το παιχνίδι τους και έφτασαν στη νίκη με 84-62.

Οι ερυθρόλευκοι αφού έκαναν το χρέος τους, περιμένουν ένα δώρο από το Μιλάνο όπου η Αρμάνι υποδέχεται την Ζαλγκίρις και θέλουν νίκη των Ιταλών για να μείνουν μόνοι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα στο ματς και η Τσεντεβίτα το εκμεταλλεύτηκε αφού βρέθηκε να προηγείται με 9-2, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν χρειάστηκαν πολύ ώρα για να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν με 16-21 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (18-21).

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του και πήρε πόντους από τον Περπέρογλου στην επίθεση και έτσι βρέθηκε με σερί 7-0 στο +9 (21-30).

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (28-39) όμως ένα μπλακ άουτ στο τέλος του ημιχρόνου, έδωσε στους Κροάτες τη δυνατότητα να κάνουν ένα επί μέρους σκορ 9-1 και να κλείσουν μόνο στο -3 τη διαφορά (37-40).

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς βελτιωμένη. Στο τρίτο δεκάλεπτο με αφετηρία την άμυνα οι πρωταθλητές Ευρώπης, εγκλώβισαν τους Κροάτες και πήραν μεγάλες διαφορές. Αρχικά προηγήθηκαν με 11 πόντους (44-55) και στη συνέχεια με σερί 7-0 έφτασαν στο +16 (48-64).

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, φτάνοντας τελικά στο άνετο

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-40, 48-64, 62-84

Τσεντεβίτα: Ράιτ 11 (5/12 σουτ), Σούπουτ 9 (1), Μπάμπιτς 2, Άντριτς 3, Σούτον 3 (1/5 τρίποντα), Μπίλαν 6 (11 ριμπάουντ), Ιλιέφσκι 14 (6/9 σουτ), Ζελαμπάλ2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6 (2), Μπάζνταριτς 2 (5 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός: Χάινς 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λο 2 (4 ασίστ), Άντιτς 7 (1/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Περπέρογλου 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 5 (1), Μαυροειδής 2, Πάουελ 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 3 (1/3 τρίποντα), Πρίντεζης 11 (5/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ).