Πέμπτη, 18 Απρ.

Μεγάλη ανατροπή και νίκη ελπιδας για τις Τσιαρτσιάνη/Αρβανίτη

ΦΩΤΟ REUTERS.

Το ελληνικό δίδυμο του μπιτς βόλεϊ έπαιζε με την πλάτη στον… τοίχο κόντρα στις ρωσίδες, αλλά κάνοντας μεγάλη αντεπίθεση ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 σετ και πήρε την πρώτη νίκη του στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Η νίκη ήταν μονόδρομος για την Βίκυ Αρβανίτη και την Μαρία Τσιαρτσιάνη μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τις Κουν/Ζούμκερ.

Στο πρώτο σετ κόντρα στις ρωσίδες Βάσινα και Βοσάκοβα, αν και οι ελληνίδες είχαν τον έλεγχο, εκνευρίστηκαν στο 14-12 υπέρ τους από λάθος απόφαση του διαιτητή και έχασαν το σετ με 21-18.

Στη συνέχεια δεν έκαναν το ίδιο λάθος και με εκπληκτική εμφάνιση έφτασαν στη νίκη. Πήραν εύκολα με 21-13 το δεύτερο σετ και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Και εκεί οι Ελληνίδες ήταν καλύτερες και επικράτησαν με 15-12.

Τα σετ: 18-21, 21-13, 15-12

Τα πάντα θα κριθούν την Τετάρτη στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου. Οι 4 ομάδες έχουν ως τώρα από μία νίκη και όποιες κερδίσουν εξασφαλίζουν σίγουρα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Κίνα που νίκησε νωρίτερα με 2-1 σετ την Ελβετία.