Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

Νίκη από την…άμυνα για Ατρόμητο – Χέρι-χέρι Κέρκυρα και ΑΕΚ

Οι Φυτανίδης και Ταυλαρίδης “άνοιξαν” τη… μαζική άμυνα την Κέρκυρας και ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη που τον διατήρησε ισόβαθμο με τον Αστέρα Τρίπολης στην τρίτη θέση. Στην τελευταία θέση με του βαθμολογικού πίνακα με την ΑΕΚ έμειναν οι Φαίακες. Νικηφόρο ντεμπούτο για Αναστόπουλο

Ο Ατρόμητος είχε αρχικά δύσκολο έργο, αφού κλήθηκε να διασπάσει μία… μαζική άμυνα από πλευράς Κέρκυρας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δώσουν ρυθμό στην αναμέτρηση, δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή με την εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνο (23′) και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 26′ με τον Φυτανίδη.

Το τέρμα αυτό… απελευθέρωσε τους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου, που συνέχισαν επιθετικά και έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Ταυλαρίδη (31′). Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Έλληνα αμυντικού στο Ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 14 χρόνια. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, αφού η Κέρκυρα κατάφερε μόνο στα τελευταία λεπτά να φτάσει στην περιοχή του Ιτανζ και να πάρει το πρώτο της κόρνερ. (7-0 οι τελικές προσπάθειες υπέρ των κυανόλευκων)

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην επανάληψη. Το μόνο διαφορετικό που είδαμε ήταν το πρώτο σουτ των Φαιάκων στον αγώνα. Έτσι ο Ατρόμητος πήρε μία εύκολη νίκη, που τον έφερε πάλι στην τρίτη θέση μαζί με τον Αστέρα, ενώ η Κέρκυρα συνεχίζει να κάνει… παρέα στην ΑΕΚ, στον πάτο της βαθμολογίας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Ιτάνζ, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Ταυλαρίδης, Σκόνδρας, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Σουμπίνιο (76’ Πίτου Γκαρσία), Επστάιν (86’ Καραμάνος), Καραγκούνης (84’ Φάμπιο), Κούτσι

ΚΕΡΚΥΡΑ (Άκης Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Ζουμπουλάκης, Βενέτης (61’ Πετρούσης), Τσοκάνης, Βασιλόγιαννης (71’ Σίμωσης), Λεόν, Έντερ, Κρητικός, Τσουμάνης, Γκούμας, Μπάρκογλου